Home Kategorie Życie Zacznie się od 1 kwietnia i nie jest to żart. Za uchylenie się od udziału grozi kara
42.53K

Zacznie się od 1 kwietnia i nie jest to żart. Za uchylenie się od udziału grozi kara

Zacznie się od 1 kwietnia i nie jest to żart. Za uchylenie się od udziału grozi kara

Narodowy Spis Powszechny jest przeprowadzany co dziesięć lat. W ramach ogólnopolskiej akcji, która rozpocznie się już w kwietniu 2021 r. Wtedy to urzędy statystyczne będą o nas zbierać informacje.

Narodowy Spis Powszechny przeprowadza GUS. Infor podaje, że na mocy przepisów europejskich Polska jest zobowiązana do monitorowania liczby ludności i mieszkań raz na dziesięć lat. Ostatnią analizę wykonano w 2011 r.

W tym roku Narodowy Spis Powszechny odbędzie się między 1 kwietnia a 30 czerwca. Jednak z uwagi na trwającą pandemię niewykluczone, że czas zbierania szczegółowych informacji o Polakach zostanie przedłużony. Według nowego harmonogramu procedury miałyby zakończyć się 30 września.

– „To dałoby nam większą przestrzeń, swobodę i bezpieczeństwo jeżeli chodzi o aktywne reagowanie na przebieg procesów epidemicznych” – przyznał Dominik Rozkrut, prezes GUS.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Zgodnie z ustawą dotyczy on osób fizycznych, które stale bądź czasowo przebywają w mieszkaniach, budynkach mieszkalnych lub innych lokalach niebędących mieszkaniami. W spisie biorą także udział osoby bez oficjalnego miejsca zamieszkania.

Obywatele, którzy nie wezmą udziału w tegorocznym rejestrze, muszą liczyć się z karami finansowymi. Za uchylanie się od obowiązku statystycznego grozi bowiem grzywna w wysokości 5 tys. zł.

Na Polaków czeka cały szereg szczegółowych pytań. Każdy obywatel będzie musiał udostępnić takie dane jak: płeć, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny i obywatelstwo. Pojawią się także pytania związane z pracą (status zatrudnienia i wykonywany zawód, wymiar czasu pracy, rodzaje pobieranych świadczeń socjalnych) i edukacją (poziom wykształcenia).

W ramach Narodowego Spisu Powszechnego należy także przekazać informacje o ewentualnym stopniu niepełnosprawności. W formularzu trzeba uwzględnić również okres zamieszkiwania w obecnym miejscu oraz wyjazdy zagraniczne. Urzędnicy oczekują także udostępnienia szczegółów dotyczących stanu i charakterystyki domu bądź mieszkania (rok budowy, status własności, liczba pomieszczeń, powierzchnia użytkowa). Narodowy Spis Powszechny to zasadniczo zbiór wiedzy o Polakach i ich życiu.

Rejestr pozwala także na uzyskanie danych na temat sytuacji ekonomiczno-społecznej Polaków oraz warunków życia codziennego. Co do zasady to właśnie na podstawie Narodowego Spisu Powszechnego władza państwowa i administracja publiczna podejmuje decyzje i opracowuje wieloletnie strategie, zarówno w kontekście politycznym, jak i społecznym. Dlatego też jest tak ważny.

Osoby, które nie wypełnią formularza elektronicznego, powinny oczekiwać telefonu bądź osobistej wizyty rachmistrzów spisowych. To wykwalifikowani urzędnicy, którzy są zobowiązani do dochowywania tajemnicy statystycznej pod groźbą surowej kary. Za łamanie zasad mogą zostać pozbawieni wolności od trzech do pięciu lat.

Źródło: biznesinfo.pl

 

Masaż klasyczny lub relaksacyjny
Masaż klasyczny lub relaksacyjny
47,99 zł
59,99 zł
Oferta zakończona!
Wybrany 60-minutowy masaż od 49,99 zł w gabinecie Alice's Institute Kosmetologia w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
11
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
23

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz