Home Kategorie Ludzie Poruszające słowa Mariusza Czajki: „Tyrałem na trzy etaty, żeby nie wylądować z mamą pod mostem”

Poruszające słowa Mariusza Czajki: „Tyrałem na trzy etaty, żeby nie wylądować z mamą pod mostem”

Poruszające słowa Mariusza Czajki: „Tyrałem na trzy etaty, żeby nie wylądować z mamą pod mostem”

Mariusz Czajka 14 stycznia stracił swą ukochaną mamę. W rozmowie z Faktem aktor zdradził, dlaczego poprosił ludzi o finansowe wsparcie i jak wyglądało jego życie. Wywiad przytaczamy poniżej.

FAKT: Pana prośba o wsparcie finansowe, by pochować mamę, poruszyła wszystkich.

Mariusz Czajka: – Stałem w rozkroku, bo stać mnie było tylko na to, by spalić mamę. Miałem opcję, że zakopię ją w ogródku, albo wezmę urnę pod pachę i wyskoczę z okna. Byłem na granicy życia i śmierci, bo nie wiedziałem, co zrobić z mamą. Znajomi mi poradzili, bym wszedł na pomagamy.pl, bo może ludzie mnie wesprą. Zrobiłem to i w jeden dzień było 30 tysięcy. Wtedy niestety zaczął się hejt, że chciałem 15 tysięcy, a mam dwa razy tyle, że jestem pazerny i na śmierci matki chcę się dorobić. Gdy usiadłem do komputera, okazało się, że jest już 50 tysięcy, więc natychmiast to zamknąłem, bo wiedziałem, co będzie mnie czekało.

Ile musiał mieć pan na pogrzeb?

– Przez pandemię od 10 miesięcy nie pracuję, straciłem 138 przedstawień i mam mnóstwo długów, które zaciągałem, by przeżyć. Mama miała nauczycielską emeryturę 1600 zł. Dowiedziałem się, że od ZUS dostanę 4 tysiące, plus 1600 emerytury mamy – za 5600 w Warszawie nie pochowa się nikogo. Mój tato od 50 lat leży na Powązkach Wojskowych, więc logicznym było, że mama spocznie obok niego. A tam opłata cmentarna za 10 lat wstecz, bo nie była opłacana, i 20 lat do przodu, bo taki jest wymóg na Powązkach, to 6300 złotych, do tego kamieniarz za odsunięcie płyty zażyczył sobie 2 tysiące. Koszty związane z oczekiwaniem na kremację i koszt tzw. trumienki. I w sumie wyszło 16 tysięcy.

Na co przeznaczy pan resztę pieniędzy?

– Hejterom powiem, że to nie jest kwota, która trafia do mojej kieszeni. Portal, na którym była zbiórka bierze 7 proc., czyli około 4 tysięcy, podatek od wzbogacenia 19 proc. trafia do ZUS-u, czyli 9 tysięcy. A nadwyżkę postanowiłem przeznaczyć na nagrobek, bo podczas odsuwania płyty pękła. A skoro ludzie z serca mi dali pieniądze, to go zrobię, bo to się mamie należy.

Kiedy zaczęły się pana problemy finansowe?

– Gdy wziąłem kredyt na budowę domu. Usłyszałem, że dostanę go, ale tylko we franku. Potem wiadomo co się stało, więc musiałem wziąć drugi kredyt, by móc spłacać pierwszy, a do tego gwarancją było mieszkanie mamy. Więc miałem wizję, że jak nie dam rady, to i ja, i moja kochana mama wylądujemy pod mostem. Wciąż czekam na wyrok w sprawie kredytu frankowego, to już cztery lata. Wcześniej dawałem mimo wszystko radę, ale jak się zaczęła pandemia, jestem po prostu w du***.

A ludzie myślą, że znane osoby to bogacze.

– Tak. Wielu ludziom wydaje się, że znani ludzie opływają w luksusy, a to nieprawda. Ja mam dwa kredyty, dwie córki na utrzymaniu i jeszcze od lat pomagałem mamie. To, co zarabiałem, szło na bieżące wydatki i nie było nawet z czego odkładać. A przez ostatnie lata miałem mnóstwo spektakli w miesiącu i zapierdzielałem na trzy zmiany, by wystarczyło. Ciężko tyrałem, by związać koniec z końcem, a nie żyć w luksusie. Mam samochód wart cztery tysiące, a nie jakąś superbrykę, o jakim luksusie my mówimy. Miesięcznie mam około siedmiu tysięcy złotych opłat i mimo że nie pracowałem przez pandemię, musiałem to płacić.

Dwa lata temu przeprowadził się pan do mamy.

– Mama cierpiała na osteoporozę, Parkinsona, miała nadciśnienie, więc potrzebowała stałej opieki. Ale żyła, chodziła, normalnie jadła. Źle zaczęło się dziać, gdy nastał COVID-19. W jej bloku nie ma zjazdów dla wózków inwalidzkich, więc nie mogliśmy nawet wyjść na zewnątrz. A ja niestety mam poważne problemy z kręgosłupem, więc nie mogłem mamy znosić. Przed świętami się pogorszyło, mama stała się osobą leżącą i trzeba było jej pilnować. Lekarka, do której dzwoniłem, zrobiła trzy wizyty telefoniczne. Mimo próśb, nie pojawiła się w mieszkaniu. Mam żal, bo może mama by wciąż żyła. W święta wezwałem karetkę, zabrano ją do szpitala na Solcu. Tam trzymano ją dziewięć godzin na korytarzu. Potraktowano ją strasznie, nawet nie dali jej kanapek, które podałem. Potem odesłali ją do domu, tłumacząc to covidem. Niestety czuła się coraz gorzej i przestała jeść. Zadzwoniłem po lekarza, przyjechał i natychmiast wezwał karetkę. Pojechaliśmy do szpitala na Pragę i tam podłączyli ją pod kroplówkę. Potem trafiła do hospicjum i po trzech dniach zmarła.

Teraz może pan godnie pochować mamę, ale prośba o pieniądze była z pewnością trudna?

– Ogromnie. Musiałem klęknąć i żebrać. To smutne po 40 latach pracy. Cała moja duma… I co z tego, że grałem nawet na Broadwayu? Ale to, co zrobili ludzie, dodało mi skrzydeł. Gdybym nie wyciągnął ręki do ludzi, od których ostatecznie dostałem ogrom miłości, współczucia i dobroci, chyba bym oszalał.

Źródło: Fakt

 

 

Tajski Rytuał
Tajski Rytuał
79,99 zł
140,00 zł
Oferta zakończona!
Rytuał za 99,99 zł w Oasis-Med Spa w Toruniu (zamiast 140 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz