Home Kategorie Ludzie Tadeusz Rydzyk wyciągnął od rządu więcej, niż sądziliśmy. Wszystko ujawnili dziennikarze.

Tadeusz Rydzyk wyciągnął od rządu więcej, niż sądziliśmy. Wszystko ujawnili dziennikarze.

Tadeusz Rydzyk wyciągnął od rządu więcej, niż sądziliśmy. Wszystko ujawnili dziennikarze.

Ile pieniędzy od państwa dostał ojciec Rydzyk? Duchowny wciąż rozszerza działalność swojego imperium. Dziennikarze TVN ustalili, że na samo muzeum im. Jana Pawła II przeznaczono 60 mln zł. To 25% wydatków niewygasających na służbę zdrowia.

30 grudnia w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego. Na 228 pozycji znajduje się „Opracowanie założeń i kompleksowa realizacja wystawy stałej do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II w Toruniu”. Muzeum to projekt Tadeusza Rydzyka.

Rząd przeznaczył na ten cel 60 mln zł. Z budżetu państwa sfinansowana zostanie też budowa siedziby stałej Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Mowa o kwocie 24,386,898 zł.

Łącznie projekt fundacji Rydzyka uzyska 84,386,898 zł. Tymczasem dziennikarze TVN wyliczyli wydatki niewygasające na całą służbę zdrowia. Mowa m.in. o pieniądzach na budowy budynków oddziałów, zakup sprzętu, a także remonty. Na te cele zabezpieczono 240 mln zł.

Informacje zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów wskazują, że jedna wystawa stała dostała 25% tego, na co mogła liczyć służba zdrowia. Muzeum Tadeusza Rydzyka może liczyć łącznie na blisko 35% tego, co uzyskał system ochrony zdrowia.

Warto wspomnieć, że chodzi jedynie o kwoty zawarte w wykazie planowanych wydatków budżetu państwa, które w 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego.

Dziennikarze TVN-u przekazali, że pieniądze na projekty Rydzyka miały płynąć z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Banku Polskiego. Mowa o kwotach rzędu: ponad 4 mln zł, 1 mln zł i 0,5 mln zł.

Fundacja Lux Veritatis poinformowała, że muzeum ma przedstawiać 1000-letnią historię chrześcijaństwa i jego rozwoju w Polsce. Ludzie będą mogli zapoznać się z wydarzeniami dziejowymi dla ojczyzny.

– „Dzięki temu Muzeum stworzy możliwość zgłębiania dziejów państwa, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych” – czytamy.

Muzeum Pamięć i Tożsamość mieści się przy ul. Droga Starotoruńska 3. Obok budynku znajdują się też inne projekty ojca Rydzyka, jak kościół Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i kampusu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Jeszcze na początku roku Tadeusz Rydzyk wydał specjalne oświadczenie. Na antenie Radia Maryja prosił o przekazanie 1% podatku na Fundację Lux Veritatis.

– „Niemal wszystkim podczas pandemii żyje się trudniej, także Radio Maryja i TV Trwam mają problemy, trudniej jest te dzieła utrzymać. Tym bardziej prosimy, by nie lekceważyć możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz naszej fundacji. Pan Jezus powie do nas na Sądzie Ostatecznym: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Nikt nie zabierze w wieczność ze sobą czegokolwiek. Zabierzemy zasługi za dobre czyny i one będą za nami przemawiały” – mogliśmy usłyszeć.

Źródło: TVN

Masaż klasyczny lub relaksacyjny
Masaż klasyczny lub relaksacyjny
49,99 zł
Oferta zakończona!
Dzień Kobiet: Masaż klasyczny lub relaksacyjny od 49,99 zł w gabinecie Czas Relaksu w Rybniku

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz