Home Kategorie Ludzie Wygląda na to, że Jarosław Kaczyński będzie jednym z beneficjentów waloryzacji emerytur. Ile otrzyma prezes PiS?
4.07K

Wygląda na to, że Jarosław Kaczyński będzie jednym z beneficjentów waloryzacji emerytur. Ile otrzyma prezes PiS?

Wygląda na to, że Jarosław Kaczyński będzie jednym z beneficjentów waloryzacji emerytur. Ile otrzyma prezes PiS?

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji. W tym roku seniorzy, którzy pobierają najniższe emerytury, otrzymają plus 50 złotych, a dla pozostałych podwyżka świadczeń wyniesie minimum 3,84 %.

– „Proponowane przez resort rodziny i polityki społecznej rozwiązanie zakłada, że najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają być podniesione do 1250 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy” – do 937,50 zł.

Rząd szacuje, że z waloryzacji rent i emerytur w 2021 r. skorzysta niemal 10 mln seniorów, w tym Jarosław Kaczyński, który sam głosował w Sejmie za uchwaleniem ustawy o podwyżce świadczeń o 3,84 proc.

– „Prezes PiS w oświadczeniu majątkowym za rok 2019 r. zeznał, że otrzymał ok. 82 900 zł. emerytury” – podaje „Super Express”. Jarosław Kaczyński jako wicepremier nie będzie musiał ujawniać już swoich zarobków. Jednak nie trudno wyliczyć, ile wyniesie podwyżka na podstawie waloryzacji w roku 2020 i 2021 r.

Miesięczna emerytura szefa partii rządzącej wyniesie ok. 7 430 zł. Jak wynika z obliczeń „Super Expressu”, w ciągu dwóch lat świadczenia Kaczyńskiego wzrosną o ok. 520 zł. To niewyobrażalna kwota podwyżki dla przeciętnego emeryta.

– „W ubiegłym roku waloryzacja emerytur wyniosła 3,56 proc, w marcu wzrośnie o kolejne, minimum 3,84 proc. Po podwyżkach Jarosław Kaczyński będzie pobierał świadczenia w wysokości 89 150 złotych w ciągu roku” – wylicza „Super Express”.

Waloryzacja to przystosowanie wysokości rent i emerytur do rosnących zarobków oraz kosztów utrzymania. Polega na pomnożeniu kwoty świadczenia oraz podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Przy jej obliczaniu uwzględnia się inflację, a także realny wzrost płac Polaków. Warto o tym pamiętać.

Co roku waloryzacja rent i emerytur odbywa się w Polsce na początku marca i przeprowadzana jest z urzędu. Osoby pobierające te świadczenia nie muszą więc składać w tej sprawie żadnego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: onet

Fotokalendarz: różne formaty
Fotokalendarz: różne formaty
23,90 zł
Oferta zakończona!
Fotokalendarz A3, A4 lub XL od 23,90 zł w Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz