Home Kategorie News Norwegia zamyka granice. Wszystkiemu winni Polacy?
9.14K

Norwegia zamyka granice. Wszystkiemu winni Polacy?

Norwegia zamyka granice. Wszystkiemu winni Polacy?

Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła zamknięcie granic dla osób nie mieszkających w tym kraju. O zawleczenie nowych przypadków koronawirusa posądzani są m.in. pracownicy z Polski.

– „Widzimy, że wiele krajów nie monitorowało zmutowanych wersji koronawirusa w takim stopniu jak my” – oświadczyła Solberg.

Zakaz wjazdu nie będzie dotyczyć przedstawicieli niektórych ważnych społecznie zawodów, w tym służb medycznych ze Szwecji i Finlandii. Odbije się jednak na pracownikach tymczasowych, którzy do 12 marca nie będą mogli wjechać do Norwegii.

W ostatnich dniach władze Norwegii były krytykowane za brak skutecznych działań w przeciwdziałaniu pojawianiu się nowych zakażeń. Media donosiły, że pomimo wprowadzenia obowiązku poddania się testom na granicy i kwarantannie wielu przyjezdnych nie robiło tego w obawie przed utratą pracy.

Telewizja NRK poinformowała, że w pierwszych 2 tygodniach stycznia w Norwegii testom na COVID-19 poddało się 17 tys. osób z Polski i Litwy. W tym samym okresie sieci komórkowe odnotowały 32 ty. Kart SIM z tych krajów.

Jak informuje agencja prasowa NTB w środę wykryto ognisko koronawirusa wśród robotników z zagranicy, w tym z Polski, którzy remontowali budynek Pressens hus w Oslo. Potwierdzono 34 zakażenia, a 146 osób zostało wysłanych na kwarantannę.

Według szefa organizacji norweskich pracodawców Ole Erika Almlida zamknięcie granic będzie mieć poważne konsekwencje dla gospodarki kraju. Szczególnie uzależnionymi branżami od siły roboczej z Europy Środkowo-Wschodniej są przemysł stoczniowy i budownictwo.

W gminie Nordre Foll pod Oslo, gdzie w zeszłym tygodniu potwierdzono ognisko brytyjskiej wersji koronawirusa, zarejestrowano do tej pory 69 przypadków takiego zakażenia. Rząd zamknął stolicę Norwegii oraz 10 okolicznych gmin, a w kolejnych 15 wprowadzono dodatkowe restrykcje.

Źródło: PAP

Makijaż permanentny
Makijaż permanentny
99,99 zł
600,00 zł
Oferta zakończona!
Makijaż permanentny: kreska górna lub dolna za 99,99 zł i więcej opcji w PermLab

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz