Home Kategorie Życie Zmiany w świadczeniach? NBP chcę zastąpić zwykłe emerytury rentą

Zmiany w świadczeniach? NBP chcę zastąpić zwykłe emerytury rentą

Zmiany w świadczeniach? NBP chcę zastąpić zwykłe emerytury rentą

Narodowy Bank Polski ma nowy pomysł, jak wypłacać pieniądze seniorom. Proponuje wprowadzenie świadczeń emerytalnych w formie dożywotniej renty, która ma być waloryzowana inflacją.

– „NBP zawarło swoje rekomendacje w opinii do projektu ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych (OIPE) z dnia 7 grudnia 2020 r.” – wskazał PAP Biznes.

Instytucja przekonuje, że obecny system emerytalny jest nieprzejrzysty dla większości obywateli, m.in. przez dużą liczbę produktów emerytalnych. W tym momencie pracownik może mieć różne konfiguracje aż sześciu różnych kont do zbierania pieniędzy na jesień życia.

– „W opinii NBP istotną luką, jaka występuje w polskim systemie dobrowolnych oszczędności emerytalnych, jest brak możliwości otrzymania świadczenia emerytalnego w formie renty dożywotniej z uwzględnieniem waloryzacji wskaźnikiem inflacji” – przekonuje w dokumencie prezes NBP Adam Glapiński.

Według dalszych argumentów, w większości krajów europejskich model ten jest „podstawową formą świadczenia emerytalnego w fazie wpłat i w największym stopniu chroni świadczeniobiorcę przed ryzykiem braku wystarczających środków do życia w późnym wieku”. Pytanie, czemu tego złotego środka nie ma w Polsce już od dawna?

Bank argumentuje, że wielokrotnie wskazywał już na potrzebę uregulowania prawnie wskazanej kwestii. Brak opcji wypłat za pomocą renty oznaczać ma zaś obecnie niekorzystną sytuację zarówno dla przyszłych emerytów, jak i instytucji oferujących OIPE.

Czy ktoś z Polaków w sile wieku wierzy jeszcze, że otrzyma od państwa godziwą emeryturę? Niedawno opisywaliśmy w INNPoland.pl tragiczny stan wypłat świadczenia na dzień dzisiejszy.

Na koniec grudnia 2020 r. aż 310,1 tys. osób w Polsce pobierało emeryturę niższą niż emerytura minimalna. Jeszcze 9 lat wcześniej takich osób było aż 13 razy mniej. System emerytalny w Polsce rozpada się na naszych oczach.

– „Główną konsekwencją niskiego wieku emerytalnego jest obniżenie średniej wartości emerytury – ale na pewno jest grupa osób, która po osiągnięciu 60. czy 65. roku życia od razu skorzystała z uprawnień emerytalnych, nawet jeśli nie miała wymaganego do minimalnej emerytury stażu pracy” – tłumaczy  dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego

.

– „Pamiętajmy też, że bardzo dużą grupę Polaków, którzy właśnie teraz będą przechodzili na emeryturę, sytuacja z lat 90. zmusiła do pracy „na czarno”, lub też ze względu na specyfikę ich pracy, nie była ona oskładkowana, np. była to druga umowa cywilnoprawna albo umowa o dzieło” – wyjaśnia ekspert.

Źródło: ibiznes

eKurs: Specjalista ds. dietetyki
eKurs: Specjalista ds. dietetyki
99,00 zł
299,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Specjalista ds. dietetyki i planowania żywienia z MEN za 99 zł z P&M Management Group (zamiast 299 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz