Home Kategorie News Zamiast 500+ nawet… 1500+ miesięcznie. Posłowie chcą zmian. W Sejmie ruszyły prace.
12.60K

Zamiast 500+ nawet… 1500+ miesięcznie. Posłowie chcą zmian. W Sejmie ruszyły prace.

Zamiast 500+ nawet… 1500+ miesięcznie. Posłowie chcą zmian. W Sejmie ruszyły prace.

Już od poniedziałek będzie można składać internetowe wnioski o 500+ na kolejny okres zasiłkowy. Posłowie chcą jednak pilnych zmian w sztandarowym programie PiS. Proponują, aby świadczenie było podniesione i to trzykrotnie. Kto miałby zyskać na tych zmianach?

Obecnie 500+ przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia niezależnie od tego jakie dochody osiągają rodzice. Świadczenie wychowawcze jest więc dość powszechne. Posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Planowania Rodziny chcą, aby świadczenie zostało podniesione do 1500 zł miesięcznie na dziecko. W ten sposób państwo miałoby pomóc rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi. Ma być to odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uniemożliwia aborcję także w sytuacji znacznych wad płodu.

– „W kontekście wyroku Trybunału należy zwiększyć zaangażowanie państwa w zakresie wsparcia rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. Proponujemy rozważenie podwyższenia wysokości świadczenia „Rodzina 500+” na rzecz dzieci niepełnosprawnych do kwoty 1500 zł lub alternatywnie zwiększyć wysokość zasiłku pielęgnacyjnego do wysokości 2000 zł” – czytamy w stanowisku zespołu.

Posłowie chcą też, aby rodzice, którzy zrezygnują z pracy, by opiekować się niepełnosprawną pociechą, mieli zaliczany ten czas do emerytury. Teraz tak nie jest i rodzice, którzy poświęcili życie na opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, na starość skazane są na pomoc państwa.

Kolejna propozycja posłów to podwyższenie świadczenia w ramach programu. „Za Życiem” z 4000 zł do 20 tys. zł. Takie wsparcie wypłacane jest jeden raz po narodzinach niepełnosprawnego dziecka.

Są to tylko propozycje. Aby weszły w życie, muszą być opracowane w formie projektu ustawy i zostać zaakceptowane przez rząd, Sejm i Senat. Tymczasem swoje propozycje zmian przedstawił premierowi i wicepremierowi Michał Wójcik.

Źródło: fakt.pl

Skaling, piaskowanie, fluoryzacja
Skaling, piaskowanie, fluoryzacja
99,99 zł
Oferta zakończona!
Pakiet stomatologiczny od 99,99 zł w Przychodni Specjalistycznej Ewy Konopelko-Śliżewskiej – 2 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
9

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz