Home Kategorie Zdrowie Myślisz, że mogłeś przejść COVID-19 bezobjawowo? Ważny sygnał, który na to wskazuje.
51.35K

Myślisz, że mogłeś przejść COVID-19 bezobjawowo? Ważny sygnał, który na to wskazuje.

Myślisz, że mogłeś przejść COVID-19 bezobjawowo?  Ważny sygnał, który na to wskazuje.

Zakażenie koronawirusem bezobjawowo przechodzi nawet 80% ludzi w Polsce. Wiele wskazuje na to, że brak objawów nie jest jednoznaczny z brakiem powikłań. Po czym poznać, że przeszło się chorobę bezobjawowo?

Eksperci twierdzą, że na świecie liczba bezobjawowych przypadków zakażenia koronawirusem waha się między 50 a 70 procent. W Polsce ten odsetek jest jeszcze wyższy. Liczba bezobjawowych lub skąpoobjawowych zakażeń może dochodzić nawet do 80 procent, mówi prof. Anna Boroń-Kaczmarskiej, specjalistka chorób zakaźnych.

Wiele wskazuje na to, że bezobjawowy przebieg zakażenia nie oznacza braku powikłań. Lekarze sądzą, że podczas epidemii koronawirusa powinniśmy uważniej przyglądać się swojemu zdrowiu i w razie jakichkolwiek zmian, zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Co może świadczyć o tym, że przeszliśmy koronawirusa bezobjawowo?

Zdaniem lekarzy przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • przewlekle zmęczenie (często utrzymujące się przez tygodnie),
  • zmiany w tolerancji wysiłku,
  • pojawiające się duszności wysiłkowe.

Eksperci radzą też zwracać uwagę na zmiany skórne takie, jak zaczerwienienie lub zasinienie palców stóp. Takie zmiany obserwowano u pacjentów z silnymi objawami, jak i u osób, które przeszły zakażenie łagodnie lub bezobjawowo. O przejściu choroby może też świadczyć różnego rodzaju wysypka, która ustąpiła bez stosowania jakiegokolwiek leczenia.

Sygnałem ostrzegawczym może być również dyskomfort związany z oddychaniem, który wcześniej nie występował. Może pojawić się uczucie ucisku w klatce piersiowej, świsty oskrzelowe, ból w klatce piersiowej przy głębokim oddychaniu, a także zadyszka.

– „Osoby przechodzące zakażenie bezobjawowo mogą zarażać innych, tylko dzieje się to w zdecydowanie mniejszym stopniu niż w przypadku pacjentów z objawami COVID-19” – opowiada w rozmowie z WP prof. Simon.

Prof. Simon, chodzi przede wszystkim o siłę wydalania kropelek, które stanowią główne źródło zakażenia koronawirusem. Gdyby osoby bezobjawowe nie zarażały, nie dochodziłoby do masowych zakażeń w szpitalach oraz zakładach pracy.

Zmętnienia w płucach

Poza tym, jeżeli chcemy się upewnić, to warto wykonać rentgen płuc. Jak wskazali naukowcy z Scripps Translational Research Institute w Kalifornii u osób po zarażeniu, pojawiają się charakterystyczne zmętnienia w płucach.

Nie pojawia się ono u wszystkich, ale z badań wynika, że dotyczy ponad 60 proc. osób które przeszły COVID-19 bez objawów lub miały lekkie dolegliwości.

Dlaczego niektórzy przechodzą COVID-19 lekko, jak przeziębienie a inni umierają ? Ekspert wyjaśnia wszystkie czynniki. 

Źródło: wp.pl

Squash: gra ze szkoleniem
Squash: gra ze szkoleniem
31,99 zł
99,00 zł
Oferta zakończona!
Godzina gry w squasha z wypożyczeniem sprzętu i szkoleniem za 39,99 zł w PSQ Powersquash (zamiast 99 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
6
Wow
Wow
6
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz