Home Kategorie Ludzie Ryszard Szurkowski nie żyje. Wybitny kolarz miał 75 lat.

Ryszard Szurkowski nie żyje. Wybitny kolarz miał 75 lat.

Nie żyje Ryszard Szurkowski. Najbardziej utytułowany polski kolarz zmarł 1 lutego w wieku 75 lat.

Szurkowski był 3-krotnym mistrzem świata amatorów i 12-krotnym mistrzem Polski. W czerwcu 2018 miał poważny wypadek, po którym nie doszedł do zdrowia. O śmierci kolarza poinformowała jego żona Iwona Arkuszewska-Szurkowska.

– „W wieku 75 lat w poniedziałek rano zmarł Ryszard Szurkowski, najbardziej utytułowany polski kolarz w historii” – poinformowała żona Iwona Arkuszewska-Szurkowska.

Na świat przyszedł 12 stycznia 1946 roku w Świebodowie na Dolnym Śląsku. Ryszard Szurkowski już za życia stał się legendą polskie kolarstwa. Jego występy napawały nas dumą.

Ryszard Szurkowski był jedną z osób, której życiorysem można by obdarzyć kilku ludzi. Międzynarodową sławę zdobył dzięki kolarskiemu talentowi, popartemu ciężkimi treningami. W wieku 17 lat zaczął startować jako niezrzeszony amator, jednak szybko trafił do klubu Dolmel Wrocław.

W marcu 1968 odniósł pierwszy sportowy sukces – mistrzostwo Polski w kolarstwie przełajowym w Prudniku. W ciągu swojej kariery 12 razy był mistrzem kraju w różnych konkurencjach.

Szurkowski zapadł w pamięć kibicom na świecie wygrywając 2 srebrne medale na olimpiadach w Monachium i Montrealu oraz 3 razy zdobywając tytuł mistrza świata (2 w 1973 w Barcelonie i 1 w 1975 w Yvoir), a także tytuł wicemistrza świata w 1974 roku w Montrealu. W Polsce był gwiazdą ze względu na sukcesy, które odnosił podczas Wyścigu Pokoju. Wygrywał go 4 razy.

Szurkowski był bardzo popularnym sportowcem, co przełożyło się m.in. na to, że został posłem na Sejm PRL IX kadencji. Spełniał się też jako trener oraz działacz sportowy. Był m.in. prezesem Polskiego Związku Kolarskiego.

Szurkowski trzykrotnie był żonaty i miał dwóch synów. W 2001 roku spotkała go okropna tragedia. 11 września w zamachu na World Trade Center zginął jego 31-letni wówczas syn Norbert.

W czerwcu 2018 w trakcie wyścigu weteranów, Ryszard Szurkowski odniósł poważne obrażenia w wypadku. Od tamtego momentu walczył o powrót do zdrowia. Zmarł 1 lutego 2021 roku.

Źródło: sport.pl

Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa
89,99 zł
60 dni
do końca oferty!
Mezoterapia igłowa skóry głowy lub twarzy od 89,99 zł w Body Secret & SPA w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
5
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz