Home Kategorie Ludzie Dożywocie za aborcję? Szokujący pomysł posła Porozumienia.

Dożywocie za aborcję? Szokujący pomysł posła Porozumienia.

Dożywocie za aborcję? Szokujący pomysł posła Porozumienia.

Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk oświadczył w poniedziałek, że nie żałuje podpisu pod wnioskiem ws. aborcji, bo złożył go świadomie. Stwierdził, że aborcję „z niskich pobudek” należy traktować jak morderstwo.

Poseł Porozumienia w rozmowie z TVN24 przyznał, że nie żałuje złożenia podpisu pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego.

– „Czy czuję dumę i radość? Niewątpliwie uważam, że taki wyrok – czyli doprowadzenie do tego, żeby sytuacja prawna była zgodna z Konstytucją – był potrzebny. Natomiast to nie znaczy, że to kończy sprawę i że wszystko już zostało w tym temacie zrobione” – podkreślił Bortniczuk.

Dziennikarze zapytali polityka o jego partyjnych kolegów – Andrzeja Sośnierza i Iwonę Michałek – którzy zadeklarowali, że żałują podpisania się pod wnioskiem do TK.

– „Jeżeli ktoś żałuje, mówiąc dzisiaj, że nie przewidział konsekwencji, to albo charakteryzuje się słabym darem przewidywania, co w polityce nie jest cechą pozytywną, albo po prostu wystraszył się skali protestów i dzisiaj przewidywanie to tylko pretekst do tego, żeby rakiem wycofać się z czegoś, do czego w normalnych warunkach miałby odwagę” – ocenił Bortniczuk.

Bortniczuk zapewnił, że on sam podpis pod wnioskiem do Trybunału złożyłby ponownie, gdyż „zrobił to świadomie”.

Według posła na podstawie przepisów Konstytucji nie mogło być innego orzeczenia. Mówił, że zamiast rozdrapywać to, co się stało, należy patrzeć w przód i szukać rozwiązań, które pozwolą wyeliminować luki i uszczegółowić kwestię postępowania w przypadku wad letalnych płodu.

Według Bortniczuka możliwe są dwa scenariusze: po pierwsze – możliwość wykorzystania przepisu mówiącego o uporczywej terapii, a po drugie – rozszerzenie przepisu o ochronie zdrowia i życia kobiety.

Bortniczuk podkreśla, że intencją wniosku posłów była ochrona życia dzieci z zespołem Downa, zespołem Turnera oraz „szeregu innych chorób, które pozwalają żyć”.

Posła zapytano więc, dlaczego parlament nie stworzył katalogu przesłanek, które nie mogą być powodem do aborcji, a jedynie napisano wniosek do TK, który wykreślił cały przepis, również ten dotyczący wad letalnych.

– „Podpisałem wniosek, który napisali moi koledzy i który złożyli w poprzedniej kadencji, bo uważałem, że on uczyni więcej dobrego, niż złego i nadal tak uważam” – powiedział Bortniczuk.

Na pytanie, dlaczego za skrócenie życia poczętego nie grozi dożywocie, skoro życie poczęte jest pełnowartościowym człowiekiem, Bortniczuk odpowiedział: jest to „kwestia pewnego rodzaju niekonsekwencji i być może należy zastanowić się, jak do tego tematu podejść w przyszłości”.

– „W sytuacji, kiedy ktoś z niskich pobudek, na przykład […], w kontekście przepisu z Kodeksu cywilnego o tym, że dziecko poczęte może dziedziczyć, czysto teoretyczny przypadek: ktoś zostawia majątek temu dziecku, a matka, wiedząc, że jest druga w kolejności dziedziczenia to dziecko usuwa, działając z niskich pobudek, tylko po to, żeby to ona dziedziczyła, a nie te jej narodzone dziecko, kiedy urodzi się żywe, to uważam, że tak, że należy taki przypadek traktować jak morderstwo” – oświadczył.

Źródło: PAP

Kurs online: pierwszej pomocy z MEN
Kurs online: pierwszej pomocy z MEN
9,00 zł
64 dni
do końca oferty!
Kurs online pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego za 9 zł w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz