Home Kategorie Ludzie Naukowcy planują “przyciemnić” słońce. Eksperyment wspiera sam Bill Gates
4.27K

Naukowcy planują “przyciemnić” słońce. Eksperyment wspiera sam Bill Gates

Naukowcy planują “przyciemnić” słońce. Eksperyment wspiera sam Bill Gates

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda pracują nad technologią, która miałaby zmniejszyć skutki globalnego ocieplenia. Pomysł wspiera finansowo miliarder Bill Gates.

Bill Gates miliarder i założyciel firmy Microsoft wspiera finansowo rozwój technologii “przyciemniania” słońca, która potencjalnie wywoływałaby efekt ochłodzenia klimatu. Eksperyment pod nazwą Stratospheric Controlled Perturbation Experiment (SCoPEx) został zainicjowany przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda i ma na celu zbadanie tego rozwiązania poprzez rozpylanie do atmosfery nietoksycznego pyłu węglanu wapnia (CaCO3) – aerozolu, który może zrównoważyć skutki globalnego ocieplenia, “blokując” światło słoneczne w drodze na Ziemię.

Szeroko zakrojone badania nad skutecznością geoinżynierii słonecznej na lata utknęły w martwym punkcie z powodu kontrowersji. Przeciwnicy uważają, że technologia wiąże się z nieprzewidywalnymi zagrożeniami, w tym mogącymi mieć poważne skutki zmianami wzorców pogodowych. Ekolodzy obawiają się też, że radykalna zmiana strategii łagodzenia zmiany klimatu będzie traktowana jako zielone światło dla dalszej emisji gazów cieplarnianych przy niewielkich lub zerowych zmianach w bieżących wzorcach konsumpcji i produkcji.

SCoPEx zrobi kolejny krok w badaniach w czerwcu w pobliżu miasta Kiruna w Szwecji, gdzie Szwedzka Agencja Kosmiczna zgodziła się pomóc w wystrzeleniu balonu z odpowiednim wyposażeniem na wysokość 20 km. Wystrzelenie nie spowoduje uwolnienia żadnych aerozoli. Będzie to jedynie próba polegająca na manewrowaniu obiektem i badaniu systemów łączności. Jeśli operacja się powiedzie, może to być krok w kierunku drugiego etapu eksperymentu, w którym do atmosfery uwolniona zostałaby niewielka ilość pyłu CaCO3.

David Keith, profesor fizyki na Uniwersytecie Harvarda, dostrzega “wiele realnych problemów” takiej geoinżynierii. Prawdą jest, że naukowcy nie mają pewności co stanie się, gdy CaCO3 zostanie uwolniony do atmosfery. Jednak zakłada się, że może to doprowadzić do obniżenia globalnej temperatury nawet o 1,5 stopnia.

Źródło: Forbes

 

Tajski Rytuał/masaż tybetański
Tajski Rytuał/masaż tybetański
99,99 zł
140,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Walentynki: rytuał lub masaż za 99,99 zł w Studiu Medycyny Estetycznej i SPA Marakesz w Toruniu (zamiast 140 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
6

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz