Home Kategorie News Rząd chce wprowadzić nowy podatek. Kto zapłaci tym razem?
5.98K

Rząd chce wprowadzić nowy podatek. Kto zapłaci tym razem?

Rząd chce wprowadzić nowy podatek. Kto zapłaci tym razem?

Rząd szuka pieniędzy na walkę ze skutkami pandemii. Tym razem planuje sięgnąć do kieszeni właścicieli mediów. Tak wynika z informacji przekazanych przez portal wpolityce.pl.

Według ustaleń dziennikarzy, szykowana jest ustawa, która nakłada na media nową opłatę solidarnościową.

Wszystkie media – telewizje, rozgłośnie radiowe, wydawcy prasowi, właściciel kin, koncerty technologiczne i operatorzy prasowi – będą musieli uiszczać opłatę wyliczaną na podstawie emitowanych reklam. Wyłączeni z tego będą tylko najmniejsi wydawcy prasy.

W przypadku nadawców stawka składki ma zależeć od kategorii emitowanych reklam – im bardziej szkodliwe społecznie są promowane wyroby i usługi, tym wyższa będzie opłata.

– “Z kolei wydawcy prasowi będą płacili niską stawkę do pewnego poziomu przychodów. W przypadku reklamy internetowej stawka będzie jednolita” – informuje wpolityce.pl.

Z nieoficjalnych doniesień onet.pl wynika, że w przypadku portali stawka wyniesie 5%.

Te pieniądze mają być rozdzielone między Narodowy Fundusz Zdrowia i fundusz wsparcia kultury. Z zapowiedzi wynika też, że rząd będzie mógł te środki przeznaczyć na promocję sportu i kultury oraz akcje informacyjne.

W 2014 nowy podatek od przychodów reklamowych wprowadził rząd Węgier. Jak tłumaczył wtedy Victor Orban, nowa danina miała służyć równoważeniu dochodów z wydatkami budżetowymi i sprzyjać zmianom struktury własnościowej rynku medialnego na korzyść rodzimych wydawców.

Węgierski podatek został zaprojektowany w taki sposób, że najbardziej uderzał w te spółki medialne, które czerpią z reklam najwięcej wpływów. Płacą go podmioty gospodarcze, które publikują reklamy, czyli gazety codzienne, media audiowizualne i podmioty zajmujące się rozlepianiem reklam.

Komisja Europejska stwierdziła, że ten podatek jest niezgodny z przepisami unijnymi, które dotyczą pomocy państwa. Węgry jednak wygrały z nią spór o tę daninę przed Sądem UE w Luksemburgu.

Źródło: wpolityce.pl, onet.pl

Wyszczuplanie i usuwanie cellulitu
Wyszczuplanie i usuwanie cellulitu
49,99 zł
150,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Pakiet 5 zabiegów na wybranych urządzeniach za 49,99 zł i więcej w Fit Dance Fun Beauty w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz