Home Kategorie Życie Kary za łamanie obostrzeń. Polacy wygrywają z sanepidem w sądzie!

Kary za łamanie obostrzeń. Polacy wygrywają z sanepidem w sądzie!

Kary za łamanie obostrzeń. Polacy wygrywają z sanepidem w sądzie!

Co najmniej 215 skarg na kary administracyjne stosowane przez sanepid, wpłynęło do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w Polsce. Chodzi o wysokie grzywny, nawet do 30 tysięcy złotych. Wiele z nich zostało uchylonych.

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w Polsce obowiązują – w różnym natężeniu – od marca 2020 roku. To m.in. nakaz zakrywania ust i nosa, kwarantanna, zakaz zgromadzeń czy zakaz przemieszczania się (obowiązujący w kwietniu 2020, przy okazji świąt wielkanocnych).

W przypadku łamania obostrzeń policja mogła m.in. sporządzić wniosek do sanepidu o nałożenie kary administracyjnej. Grzywny były wysokie od 5 tys. zł do nawet 30 tys. zł Ich podstawy prawne były jednak wielokrotnie obiektem krytyki prawników jako niezgodne z przepisami, a nawet niekonstytucyjne.

Ponieważ grzywny są wysokie a ich zasadność jest przez prawników kwestionowana wiele osób zdecydowało się je zaskarżyć. Do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w całym kraju wpłynęło do tej pory co najmniej 215 takich skarg. Najwięcej, bo aż 101 trafiło do WSA w Warszawie, 16 do Bydgoszczy, 17 do Gorzowa Wielkopolskiego, do Wrocławia 8, a do Krakowa i Białegostoku – po 10. Są też miasta, w których WSA takich skarg w ogóle nie mają – to Łódź i Olsztyn.

Z informacji przekazanych RMF FM przez sądy wynika, że co najmniej 62 postępowania skończyły się decyzją sądu o uchyleniu kary lub stwierdzeniu nieważności decyzji nakładającego ją sanepidu. Część z tych decyzji nie jest jeszcze prawomocna. Te uprawomocnione oznaczają, że poszkodowani odzyskają pieniądze.

Na razie niewiele jest skarg dotyczących kar dla przedsiębiorców, którzy mimo zakazu otworzyli biznesy, np. restauratorów – choć i one się zdarzają. WSA w Szczecinie uchylił karę nałożoną na właściciela baru otwartego mimo zakazów pandemicznych. Warto o tym wiedzieć.

Źródło: RMF

Bezoperacyjny lifting twarzy
Bezoperacyjny lifting twarzy
89,99 zł
300,00 zł
69 dni
do końca oferty!
Bezoperacyjny lifting twarzy, szyi, dekoltu urządzeniem Futur-Tec od 89,99 zł w Body Secret & SPA

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz