Home Kategorie Zdrowie Władze Szwajcarii odmawiają zatwierdzenia szczepionki AstraZeneca. “Jest za mało danych, aby preparat mógł być stosowany przeciwko COVID-19”.

Władze Szwajcarii odmawiają zatwierdzenia szczepionki AstraZeneca. “Jest za mało danych, aby preparat mógł być stosowany przeciwko COVID-19”.

Władze Szwajcarii odmawiają zatwierdzenia szczepionki AstraZeneca. “Jest za mało danych, aby preparat mógł być stosowany przeciwko COVID-19”.

Odpowiedzialna za dopuszczanie do obrotu leków w Szwajcarii, Agencja Produktów Terapeutycznych (Swissmedic), odmówiła w środę zatwierdzenia szczepionki firmy AstraZeneca.

– “Przesłane nam do tej pory dane zostały przeanalizowane. Są one nadal niewystarczające, aby wydać zezwolenie na stosowanie tej szczepionki. Potrzebne są dane z kolejnych badań do dalszej oceny bezpieczeństwa, skuteczności i jakości szczepionki” – napisała w komunikacie prasowym Swissmedic.

Agencja wyjaśnia, że – “w świetle zbadanych do tej pory danych komitet doradczy ekspertów zewnętrznych ocenił na nadzwyczajnym posiedzeniu 2 lutego 2021 r., że nie pozwalają one jeszcze na wyciągnięcie pozytywnych wniosków w sprawie ryzyka, związanego ze szczepionką” – stwierdzono.

W komunikacie podkreślono, że do pełnej oceny skuteczności szczepionki potrzebne są dodatkowe dane z badań trzeciej fazy, które obecnie są prowadzone w Ameryce Północnej i Południowej.

– “Gdy tylko te wyniki będą dostępne, będzie mogło zostać wydane pozwolenie na stosowanie szczepionki przez czas określony” – podkreślono w komunikacie.

W Szwajcarii dopuszczone do obrotu są szczepionki firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna, a szczepienia rozpoczęły się tam pod koniec grudnia zeszłego roku.

Rząd Szwajcarii w środę poinformował także, iż podpisał kontrakty z niemiecką firmą farmaceutyczną Curevac na dostawę 5 mln dawek szczepionki oraz amerykańskim Novavaxem na 6 mln dawek.

– “Społeczeństwo Szwajcarii będzie zatem miało dostęp do dwóch dodatkowych szczepionek, pod warunkiem, że faza testów klinicznych zakończy się powodzeniem, a Swissmedic udzieli zezwolenia na obrót nimi” – podano w komunikacie szwajcarskiego ministerstwa zdrowia (PAP).

Źródło: naszapolska

Jazda samochodem wyścigowym
Jazda samochodem wyścigowym
109,00 zł
119,00 zł
302 dni
do końca oferty!
Jazda sportowym samochodem po wybranym torze wyścigowym od 109 zł z firmą Autoprezent.pl – wiele lokalizacji do wyboru

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz