Home Kategorie Porady Akt urodzenia pozwala na wpisanie trzech ojców. Matka nastolatka może mieć przerwę na karmienie piersią – polskie absurdy prawne

Akt urodzenia pozwala na wpisanie trzech ojców. Matka nastolatka może mieć przerwę na karmienie piersią – polskie absurdy prawne

Akt urodzenia pozwala na wpisanie trzech ojców. Matka nastolatka może mieć przerwę na karmienie piersią – polskie absurdy prawne

W akcie urodzenia można mieć wpisanych trzech ojców, a przerwa na karmienie piersią przysługuje nawet matce… nastolatka. To tylko niektóre absurdy prawne, wymagające poprawy.

Pilnych zmian wymagają zarówno przepisy dotyczące zwykłych ludzi, jak i te dla biznesu. Nadal problematyczne są regulacje dotyczące spadków czy darowizn gotówkowych. Przedsiębiorcy zmagają się nie tylko z pandemią, ale i podwójnym opodatkowaniem spółek komandytowych i wieloma innymi problemami.

– “Ogromnie się cieszę, że część wątpliwych regulacji została zmieniona już w trakcie trwania akcji „Poprawmy prawo”, po pierwszych publikacjach w serwisie Prawo.pl. I że tak chętnie włączyli się w nią czytelnicy serwisu oraz użytkownicy LEX-a, a także eksperci – doskonali prawnicy, doradcy podatkowi, akademicy. Dobrze mieć poczucie, że tak wielu osobom zależy na lepszej jakości prawa! Mam nadzieję, że raport przeczytają z uwagą również rządzący oraz ustawodawca, i że przyczyni się on do poprawy wielu przepisów” – mówi Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

– “Potwierdza to smutną, niestety, tezę, że z jakością polskiego prawa nie jest najlepiej. Przepisy są pełne luk i niejasności, bywają sprzeczne ze sobą, z Konstytucją RP czy prawem UE. Poprawy wymagają regulacje z niemal każdej dziedziny prawa. Stan naszej legislacji pozostawia wiele do życzenia, a jego poprawie nie służy dodatkowo pandemiczna rzeczywistość, a w niej masowo i naprędce tworzone prawo” – mówi Ewa Usowicz, dyrektor Działu Serwisów Informacyjnych w Wolters Kluwer Polska.

Czerwcowa tarcza antykryzysowa rzutem na taśmę wprowadziła zmiany w karze łącznej. Już sam sposób przeprowadzania nowelizacji budził duże wątpliwości, a praktyka orzecznicza pokazuje, że we wprowadzonych zmianach jest istotna luka. Przepisy przejściowe nie uwzględniają bowiem sytuacji, gdy kary orzeczono zarówno przed, jak i po nowelizacji.

Problemem jest cały czas brak przepisów o nieletnich. Minęło już pięć lat, odkąd Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził nieprawidłowości przy przedłużaniu pobytu nastolatków w polskich schroniskach dla nieletnich.

– “Z wielkim niepokojem obserwuję w ostatnim czasie lawinowe wręcz pogarszanie się poziomu legislacji w Polsce. Jako karnistę szczególnie niepokoi mnie jakość zmian w prawie karnym, a już szczególnie na krytykę zasługują wielokrotne w ubiegłym roku zmiany w kodeksach karnych” – wskazuje z kolei prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, były Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dziecko, matka i… trzech ojców – obecne przepisy prowadzą do absurdu. Przez ustawowe domniemanie ojcostwa ojciec biologiczny nie może wystąpić o ustalenie, że nim jest. Kiedy w toku spraw rozwodowych przychodzą na świat dzieci ze związków pozamałżeńskich, nawet gdy jest zgoda, kto jest ojcem, trzeba to rozstrzygać przed sądem. Sprawy ciągną się miesiącami, są kosztowne i stresujące. Stare przepisy nie przewidziały zmian społecznych. A w akcie urodzenia dziecko ma wpisanych… trzech ojców. Zgodnie z prawem o aktach stanu cywilnego, jeżeli nie nastąpiło uznanie albo sądowe ustalenie ojcostwa (w sytuacji, gdy dziecko nie pochodzi z małżeństwa), w akcie urodzenia zamieszcza się jako ojca męża matki (to pierwszy wpisany ojciec).

A trzeba przyznać, że tego typu absurdów w polskich przepisach prawnych jest naprawdę wiele. Te, które wam podaliśmy, to tylko nieliczne przykłady tego czego można się spodziewać w naszym prawodawstwie.

Źródlo: onet

Kursy online: Instruktor terapii zajęciowej z MEN
Kursy online: Instruktor terapii zajęciowej z MEN
49,00 zł
64 dni
do końca oferty!
Kurs online: Instruktor terapii zajęciowej z zaświadczeniem MEN za 49 zł w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz