Home Kategorie Życie Pracujesz za granicą? Uważaj, grozi ci podwójny podatek.
3.35K

Pracujesz za granicą? Uważaj, grozi ci podwójny podatek.

Pracujesz za granicą? Uważaj, grozi ci podwójny podatek.

Od stycznia 2021 roku ci, którzy rozliczają dochody z zagranicy, skorzystają z ulgi podatkowej wyłącznie do kwoty 1360 zł.

Ministerstwo finansów twierdzi, że ma to zapobiec nieprawidłowościom i unikaniu opodatkowania.

– „Wydaje się jednak, że zmiany te służą jedynie zwiększeniu przychodów z tytułu podatków do budżetu państwa” – ocenia Agnieszka Telakowska-Harasiewicz z SSW Pragmatic Solutions. Nowe zasady dotkną ponad 26 tys. osób.

Zmiana od przyszłego roku wprowadza maksymalne odliczenie w ramach ulgi abolicyjnej do poziomu 1360 zł. To znaczy, że będzie można skorzystać z ulgi w przypadki zagranicznego dochodu, który nie przekracza 8 tys. zł. Od nadwyżki trzeba będzie dopłacić w Polsce różnicę pomiędzy podatkiem płaconym w kraju, gdzie wykonujemy pracę, a tym, który nalicza polski urząd skarbowy.

W uzasadnieniu projektu ustawy Ministerstwo Finansów podaje, że zmiana ma ograniczyć nieprawidłowości i unikanie opodatkowania dochodów. Twierdzi też, że likwidacja ulgi abolicyjnej dotknie relatywnie niewielką liczbę osób. W 2018 roku z ulgi abolicyjnej skorzystało 67 tys. osób, z tej grupy 26 tys. osób będzie miało podatek wykraczający poza limit. Ponad 60 proc. podatników będzie mogło skorzystać z ulgi tak jak dotychczas.

– „Wydaje się, że wbrew temu, co twierdzi Ministerstwo Finansów, zmiany do ulgi abolicyjnej służą jedynie zwiększeniu przychodów z tytułu podatków do budżetu państwa” – mówi doradca podatkowy z SSW Pragmatic Solutions.

Wprowadzenie limitu odliczenia spowoduje, że w wielu przypadkach polscy podatnicy uzyskujący dochody za granicą będą musieli dopłacić podatek.

eKurs: profesjonalny coaching
eKurs: profesjonalny coaching
69,00 zł
229,00 zł
39 dni
do końca oferty!
Kurs online: profesjonalny coaching z certyfikatem MEN za 69 zł i Neurocoaching z Online Edukacja

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz