Home Kategorie Ludzie Finał sądowej walki o odszkodowanie dla Tomasza Komendy. Może dostać nawet 18 mln zł!

Finał sądowej walki o odszkodowanie dla Tomasza Komendy. Może dostać nawet 18 mln zł!

Finał sądowej walki o odszkodowanie dla Tomasza Komendy. Może dostać nawet 18 mln zł!

Tomasz Komenda wkrótce pozna wyrok dotyczący ewentualnego odszkodowania za niesłuszne skazanie go na 25 lat za gwałt i morderstwo.

 Sprawa Tomasza Komendy to bezapelacyjnie jedna z najgłośniejszych batalii sądowych w historii Polski. Mężczyzna został skazany w 2004 r. za brutalny gwałt oraz zabójstwo 15-letniej Magdaleny na początku 1997 r. Do zdarzenia miało dojść w Miłoszycach, w województwie dolnośląskim.

Wyrok był jednoznaczny – mężczyzna miał spędzić “za kratami” 25 lat. Młody człowiek, nierozumiejący powodów swojego zatrzymania, musiał przez wiele lat zmagać się z prześladowaniem, upokarzaniem i agresją ze strony współwięźniów. Kilkukrotnie próbował odebrać sobie życie.

Do sprawy prokuratura postanowiła powrócić dopiero w 2016 r., gdy okazało się, że za morderstwem stać może zupełnie inna osoba. Wkrótce skierowano wniosek o uniewinnienie Tomasza Komendy, który jak się okazało, nie miał nic wspólnego z całym zajściem z 1997 r. Mężczyzna został zwolniony z więzienia w 2018 r. i uniewinniony przez Sąd Najwyższy.

Łącznie został pozbawiony wolności na 18 lat.

Po wyjściu z więzienia Tomasz Komenda postanowił zawalczyć o swoje prawa. Zdecydował się złożyć wniosek o odszkodowanie za bezprawne pozbawienie go wolności, w wyniku którego miał wyjątkowo ucierpieć fizycznie oraz psychicznie.

Mężczyzna postanowił zabiegać o 18 mln zł. Po milion złotych za każdy rok niesłusznie spędzony przezeń w więzieniu. Sprawa odbywała się w Sądzie Okręgowym w Opolu.

Ostatecznie w 2020 r. sprawiedliwości stała się zadość. Zapadł wyrok skazujący dla Ireneusza M. i Roberta B., którzy po latach odpowiedzieli za zbrodnię dokonaną na 15-letniej Magdzie.

O sprawie Tomasza Komendy powstał film “25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka. Film ten zdobył bardzo dużą popularność, zdecydowanie warto go obejrzeć.

Źródło: onet

eKurs: Szybkie czytanie
eKurs: Szybkie czytanie
11,99 zł
39 dni
do końca oferty!
Kurs online: Szybkie czytanie i efektywna nauka za 11,99 zł w MG Centrum

Twoja reakcja?

Super
Super
21
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
7
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz