Home Kategorie Życie Już niedługo urzędnik zapuka do twoich drzwi. Zada osobiste pytania. Jeśli nie odpowiesz, dostaniesz grzywnę!
20.28K

Już niedługo urzędnik zapuka do twoich drzwi. Zada osobiste pytania. Jeśli nie odpowiesz, dostaniesz grzywnę!

Już niedługo urzędnik zapuka do twoich drzwi. Zada osobiste pytania. Jeśli nie odpowiesz, dostaniesz grzywnę!

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań rusza już w kwietniu. Większość z nas odpowie na pytania przez internet, ale i urzędnik może zapukać do naszych drzwi i zadawać osobiste pytania.

Co dekadę GUS spisuje wszystkich Polaków. Pyta o wiek, wykształcenie, ale i o wymiar czasu pracy czy liczbę pokoi w mieszkaniu. Nie inaczej będzie w tym roku, bo ostatni taki spis odbył się w 2011.

Pandemia jednak sporo zmieni.

– “W tym roku podstawową formą będzie samospis internetowy” – wyjaśnia Banaszek. Jak będzie wyglądał? Na stronie GUS pojawi się specjalna aplikacja, która ma zostać uruchomiona z początkiem kwietnia. Zalogować będzie można się na nią również z urządzeń mobilnych. Każda spisująca się osoba będzie uwierzytelniana “w systemie teleinformatycznym”. Aplikacja GUS ma też na bieżąco sygnalizować, czy dobrze wypełniamy rubryki.

– “Jeśli chodzi o bezpośrednie spisywanie w domach, to oczywiście przewidujemy taką możliwość. Wszystko zależy jednak od sytuacji epidemicznej. Na pewno taka forma spisywania się, o ile do niej dojdzie, będzie realizowana w pełnym reżimie sanitarnym” – zapewnia rzeczniczka GUS

GUS przyznaje jednak, że spis w czasie pandemii jest “sporym wyzwaniem”. Dlatego prawdopodobnie zostanie wydłużony czas jego trwania. Początkowo zaplanowany był do końca czerwca, ale prawdopodobnie stanie na 30 września.

– “Każdy rachmistrz będzie miał identyfikator z numerem, który będzie można zweryfikować poprzez specjalną aplikację na stronie spis.gov.pl lub na infolinii” – wyjaśnia rzeczniczka GUS.

Ilu rachmistrzów potrzeba? GUS mówi, że ok. 17 tysięcy.

– “Z przekazywanych przez biura spisowe informacji wynika, że chętnych nie brakuje. Z doświadczenia wiem też, że w przeszłości też nie było z tym kłopotów. Ale oczywiście jeśli nie zbierzemy wystarczającej liczby osób, możliwe jest wydłużenie naboru” – mówi money.pl rzeczniczka GUS. Zdecydowalibyście się na taką pracę?

Źródło: money

Skok w tandemie z 4200 m
Skok w tandemie z 4200 m
599,99 zł
750,00 zł
159 dni
do końca oferty!
Szkolenie z lotem i skok ze spadochronem z wojskowego desantowca od 599,99 zł w Sky Force Polskim Centrum Spadochronowym

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
13
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
10

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz