Home Kategorie Życie Pogoda. Będzie jeszcze gorzej. Takiej sytuacji nie było od 100 lat.
16.23K

Pogoda. Będzie jeszcze gorzej. Takiej sytuacji nie było od 100 lat.

Pogoda. Będzie jeszcze gorzej. Takiej sytuacji nie było od 100 lat.

Prognozy pogody wskazują, że w trakcie aktualnego ochłodzenia zostanie pobity rekord zimna w Polsce. Temperatura może spaść nawet do -40 stopni. Ostatni raz takie mrozy odnotowano w 1929 roku.

– „Będziemy mieli szczęście, jeśli temperatury spadną tylko do -30 stopni C. Tak naprawdę ochłodzenie niesie sobą potencjał spadków temperatur do – 40 st. C. Takie mrozy mogą wystąpić na polsko-czeskim pograniczu regionie Cieszyna oraz Żywca, a także w Niemczech” – mówi Marek Kuczera, meteorolog i fizyk atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze.

Naukowiec od lat zajmuje się opisywaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych. W tym roku opisał nadejście „bestii ze Wschodu”, ostrzegał też przed aktualnym ochłodzeniem w lutym.

– „Dwa numeryczne modele pogodowe: GFS i ECMWF od kilku dni w swoich skrajnych scenariuszach mówią o nadejściu absolutnie ekstremalnej fali syberyjskiego zimna około 18 lutego. Śledzę te prognozy od kilku dni. Wielu ekspertów uważało, że w ciągu następnych dni te prognozy zostaną złagodzone w wyniku aktualizacji danych. To myślenie okazało się błędne, ten scenariusz utrzymał się jako prawdopodobny” – opowiada czeski meteorolog.

– „Jeśli wyniki modeli prognostycznych w ciągu następnych kilku dni pozostaną bez zmian, rządy krajów, które mogą być dotknięte rekordową falą mrozów, powinny zacząć myśleć o wczesnych ostrzeżeniach, przygotowaniu ludności i infrastruktury przed czymś, czego nie widziano od prawie 100 lat” – dodaje Kuczera.

Kuczera podkreśla, że sięgnął do archiwów meteorologicznych. Wzorzec pogodowy po 15 lutego najprawdopodobniej będzie taki sam, jak w 1929 roku. Wtedy 11 lutego w Żywcu i Olkuszu, a także w miejscowości Sianki odnotowano -40 stopni. Jest to oficjalny polski rekord zimna, opublikowany w kronikach IMGW z 1963 roku.

– „Skandynawski wyż będzie tak silny, że przesunie największe masy powietrza syberyjskiego z Syberii, Mongolii, Chin i Kazachstanu bezpośrednio nad kontynentalną Europę. Nawet jeśli ostatecznie nie sprawdzi się -40, to będzie tylko o kilka stopni cieplej. I tak może być największe ochłodzenie ostatnich kilkunastu lat” – prognozuje badacz.

Według IMGW już w następny weekend 13 – 14 lutego temperatura może spadać w nocy do -20 stopni. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty.

Ostatni raz mrozy na poziomie -30 stopni odnotowano w kraju w 2012 roku (-32,2), a wcześniej w 2010 (-31,4), 2006 (-34.3°C) i 2003 (-31.8°C).

– „Pogoda to chwilowy stan atmosfery w danym miejscu, a klimat – charakterystyczny przebieg pogody na danym obszarze, ustalony na podstawie wieloletnich obserwacji. Stąd też każdy stan pogody należy rozpatrywać w szerszym kontekście historycznym” – tłumaczą autorzy serwisu “Nauka o klimacie”.

Zima w zeszłym roku była jedną z najłagodniejszych i potwierdzała trend spadku liczby mroźnych dni w kraju. Luty 2020 roku był najcieplejszym od 30 lat.

Cały rok 2020 uznany jest za bardzo ciepły w Polsce, jak i na świecie.

Źródło: wp.pl

eKurs: Szybkie czytanie
eKurs: Szybkie czytanie
11,99 zł
30 dni
do końca oferty!
Kurs online: Szybkie czytanie i efektywna nauka za 11,99 zł w MG Centrum

Twoja reakcja?

Super
Super
18
Ha ha
Ha ha
15
Wow
Wow
12
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz