Home Kategorie Życie Nadchodzą ciężkie czasy dla palaczy. Już niedługo palenie będzie niemałym luksusem.
18.69K

Nadchodzą ciężkie czasy dla palaczy. Już niedługo palenie będzie niemałym luksusem.

Nadchodzą ciężkie czasy dla palaczy. Już niedługo palenie będzie niemałym luksusem.

Akcyza już niedługo może być rozszerzona. Tym razem podwyżka dotyczyć będzie nowatorskich wyrobów tytoniowych. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że stawki dotyczące tytoniu nie powinny być aż tak rozbieżne.

Akcyza jest podatkiem pośrednim, który płacimy od wyrobów energetycznych, alkoholu, samochodów osobowych i wyrobów tytoniowych. To tą ostatnią kategorią produktową będzie zajmować się Ministerstwo.

Politycy uważają, że należy podnieść stawkę akcyzy na nowatorskie wyroby tytoniowe. Pod tym pojęciem kryją się wszelkie alternatywy dla zwykłego papierosa. Nowatorskie wyroby tytoniowe to np. susz tytoniowy, płyny do papierosów elektrycznych czy wkłady do podgrzewaczy tytoniu.

Akcyza na te produkty wynosi obecnie 304,39 zł za 1 kg. Ministerstwo sprawiedliwości chce zmienić metodę przeliczania stawki. Nowa akcyza miałaby być wyliczana w odniesieniu do sztuk, a nie kilogramów. Nowa propozycja zakłada stawkę 239,3 zł od 1 tys. sztuk sprzedanych wyrobów nowatorskich.

Zwolennicy mają swoje argumenty. W przypadku papierosów tradycyjnych akcyza wynosi ok. 9 zł, a od wyrobów nowatorskich płaci się ok. 1,80 zł w ramach akcyzy. To na potrzebę wyrównania stawek zwraca uwagę zarówno Ministerstwo sprawiedliwości, jak i eksperci popierający inicjatywę.

– „Kiedy jest akcyza i mamy produkty, które są używane w taki sam sposób, to one – zgodnie z zasadami optymalnego opodatkowania – powinny być obłożone takim samym podatkiem. Stąd uważam, że obecna dysproporcja pomiędzy produktami, które są tak samo użyteczne dla użytkowników tytoniu, czyli między tradycyjnymi papierosami i wkładami do podgrzewania, jest zbyt duża” – ocenił prof. Artur Nowak-Far z Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej, który prowadzi badania w zakresie optymalnego opodatkowania.

Według eksperta brak modyfikacji podatków będzie jeszcze bardziej zachęcał ludzi do sięgania po nowatorskie wyroby tytoniowe na czym straty poniesie głównie budżet państwa. Interia informuje, że dzięki przyjęciu propozycji resortu sprawiedliwości wpływy z akcyzy zwiększyłyby się o ok. 1 mld zł rocznie.

Zwolennicy podwyżki wskazują, że w innych państwach Europy nowatorskie wyroby tytoniowe objęte są znacznie wyższą stawką. W Portugalii i Hiszpanii akcyza na podgrzewacze do tytoniu jest o 40% wyższa względem akcyzy na zwykłe papierosy. We Francji ta różnica wynosi aż 64%. W Polsce akcyza miałaby być podwyższona o 150%.

Na brak zasadności podwyżki uwagę zwraca Federacja Przedsiębiorców Polskich. Według ich obliczeń różnice między papierosami tradycyjnymi, a wyrobami alternatywnymi nie są aż tak duże, jak mówią eksperci i resort. Opodatkowanie 1 g tytoniu w papierosach to 82 gr, a w nowatorskich wyrobach tytoniowych 76 gr.

– „Stwierdzenie, że nowatorskie wyroby tytoniowe są opodatkowane podatkiem akcyzowym 5-krotnie mniejszym niż zwykłe papierosy wprowadza opinię publiczną w błąd, bowiem jest ono prawdziwe tylko wtedy, jeśli uznamy, że istotą akcyzy na wyroby tytoniowe nie jest opodatkowanie tytoniu, lecz papieru, w który jest owinięty” – przyznał Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Na potwierdzenie swojej tezy przedstawił dokładne wyliczenia. W jednej paczce papierosów znajduje się ok. 14 g tytoniu, a w jednej paczce wkładów do podgrzewaczy – zaledwie 6 g.

– „Realizacja postulatu dotyczącego “urealnienia” stawek akcyzy oznaczałaby zatem, że opodatkowanie 1 grama tytoniu w nowatorskich wyrobach tytoniowych byłoby prawie 2,5-krotnie wyższe niż w zwykłych papierosach, przy spalaniu których wydzielanych jest znacznie więcej szkodliwych dla zdrowia substancji w porównaniu z podgrzewaniem tytoniu” – argumentował ekspert.

Oprócz tego większa akcyza przysporzyłaby sporych problemów małym oraz średnim producentom wyrobów nowatorskich. Portal Samorządowy informuje, że wdrożenie zmian proponowanych przez ministerstwo sprawiedliwości mogło by mocno zachwiać konkurencyjnością na rynku.

Źródło: interia.pl

Fotomagnesy ze zdjęciem
Fotomagnesy ze zdjęciem
12,90 zł
36 dni
do końca oferty!
Fotomagnesy na lodówkę ze zdjęciem: różne formaty (od 7,90zł) z Colorland.pl

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz