Home Kategorie Poruszające Urodziła martwe dziecko. Słowa które usłyszała były wyjątkowo brutalne. “Nie płacz urodzisz inne”

Urodziła martwe dziecko. Słowa które usłyszała były wyjątkowo brutalne. “Nie płacz urodzisz inne”

Urodziła martwe dziecko. Słowa które usłyszała były wyjątkowo brutalne. “Nie płacz urodzisz inne”

Kontrola NIK wykazała, w jak straszliwych warunkach musiała przebywać kobieta, która urodziła martwe dziecko. To chore co tam się działo.

Naczelna Izba Kontroli przyjrzała się uważnie kwestii poronień i martwych porodów w polskich szpitalach. Chciano dokładnie sprawdzić, jak wygląda sytuacja kobiet, które tego doświadczyły. W jaki sposób zachowała się wobec nich obsługa szpitali?

Jak opisywał raport, w wypadku takich pacjentek niezwykle często skupiano się jedynie na kwestiach medycznych.

– “Dyrektorzy szpitali, a także personel medyczny nie zawsze dostrzegali specyfikę opieki nad takimi pacjentkami. Personel medyczny często po prostu nie potrafił z nimi rozmawiać” – można było przeczytać.

Historie kobiet, które przeżyły traumę w związku z martwym porodem lub poronieniem w szpitalu, przekazała Fundacja Rodzić po Ludzku.

– “Trzęsłam się, że strachu o dziecko, a lekarka niewiele przebierając w słowach, zaczęła na mnie krzyczeć, że mam się nie trząść” – pisała jedna z kobiet w liście do organizacji.

– “Słyszałam, płacząc, że jeszcze na pewno urodzę z 2 dzieci i żebym nie płakała” – opowiadała inna.

Inna zwracała uwagę na to, że w niektórych miejscach wciąż poród ma mieć formę tortury, której nie łagodzi się żadnym środkiem przeciwbólowym.

– “Spytałam położnej, czy da mi coś na ból, odpowiedziała: to musi boleć” – pisała jedna z kobiet.

– “Poważnym problemem zgłaszanym przez kobiety jest przeżywanie kulminacyjnego momentu poronienia lub porodu martwego dziecka w warunkach niespełniających standardów higieny, niepozwalających na godne przeżycie tego tragicznego zdarzenia, często w obecności innych pacjentek i bez wsparcia bliskich” – przekazywała Fundacja Rodzić po Ludzku.

W 14 proc. szpitali, które były pod kontrolą NIK, kobiety roniące przebywały na sali ze szczęśliwymi młodymi matkami lub ciężarnymi. Część z nich była hospitalizowana też na korytarzach oddziałów położniczych.

Jak informowała Fundacja Rodzić po Ludzku, zdarza się, że kobiety roniące przebywają w gabinecie lekarskim z kobietami ciężarnymi podczas badania KTG.

– “Odgłos maszyny, bicie serca dziecka powoduje u kobiety roniącej traumatyczne doświadczenie” – pisała fundacja.

Źródło: okopress

 

Kurs online: Asystent ds. rozliczeń z MEN
Kurs online: Asystent ds. rozliczeń z MEN
79,00 zł
299,00 zł
34 dni
do końca oferty!
Kurs online: Asystent ds. rozliczeń i fakturowania z zaświadczeniem MEN za 79 zł w P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz