Home Kategorie Życie Złe wieści dla miłośników piwa. Będzie droższe nawet o 400%? Jest projekt ustawy.
5.97K

Złe wieści dla miłośników piwa. Będzie droższe nawet o 400%? Jest projekt ustawy.

Złe wieści dla miłośników piwa. Będzie droższe nawet o 400%? Jest projekt ustawy.

Rząd już raz podniósł akcyzę na alkohol w 2020 r., ale ma ochotę na więcej. Tym razem chodzić ma o zrównanie opłaty za piwo z tą za alkohole spirytusowe.

– “Jeszcze w 2020 r. akcyza na alkohol skoczyła o 10 proc. w górę. Niedawna podwyżka to jednak nie koniec planów rządu na ściągniecie dodatkowej kasy z producentów i amatorów alkoholu. Władza chce, by trunki spirytusowe i piwo były obwarowane jednakową, wyższą opłatą” – informuje “Fakt”.

Obecnie stawka akcyzy na piwo to 8,57 zł za każdy procent alkoholu na daną objętość. W przypadku alkoholi wysokoprocentowych to 62,7 złote.

Doradca podatkowy Wojciech Bronicki wskazuje w eNewsroom, że podatek uderzy we wszystkie browary, najmocniej jednak w mniejszych producentów piwa.

– “Mali przedsiębiorcy produkujący piwo korzystają co prawda z ulgi w postaci połowy stawki podatku akcyzowego. Jednak zastosowanie stawki akcyzowej używanej przy wódce sprawiłoby, że opodatkowanie piwa wzrosłoby nawet czterokrotnie. To bardzo obciążyłoby rynek browarniczy” – ostrzegł Bronicki.

Ekspert wskazuje, że zmiany w podatku można traktować “jako chęć przejęcia rynku piwa przez wyroby spirytusowe”.

Nie tak dawno opisywano pomysły Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) na gospodarcze odbicie po koronakryzysie. Eksperci instytucji pochylili się także nad podatkiem akcyzowym, zwanym też “podatkiem od grzechu”.

Eksperci przekonywali, że ustawodawcy powinien kierować się nie tylko zapotrzebowaniem samego budżetu, lecz również względami społecznymi, czyli ustalać wysokość tego podatku proporcjonalnie do skali owego “grzechu”, który się z nim wiąże.

Wymieniona tu została właśnie niższa akcyza na piwo i alkohole niskoprocentowe w porównaniu z wyższą akcyzą na wódkę i alkohole wysokoprocentowe. Zdaniem FPP jest w pełni uzasadniony system, bo dzięki temu dostęp do bardziej szkodliwych dla zdrowia produktów jest trudniejszy. Oczywiście odbije się to na konsumencie.

Źródło: Fakt

Depilacja laserowa: pakiety
Depilacja laserowa: pakiety
119,00 zł
299,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Wybrany pakiet depilacji laserowej dla kobiet lub mężczyzn od 119 zł w Depilacja.pl – 44 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
4
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
11

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz