Home Kategorie Zdrowie W Izraelu zaszczepiono już prawie 7 milionów osób. Znamy prawdę o efektach ubocznych.

W Izraelu zaszczepiono już prawie 7 milionów osób. Znamy prawdę o efektach ubocznych.

W Izraelu zaszczepiono już prawie 7 milionów osób. Znamy prawdę o efektach ubocznych.

Po szczepionce firmy Pfizer odnotowano spadek zachorowań na COVID-19 o 94% we wszystkich grupach wiekowych – podaje izraelski dziennik Haarec.

W Izraelu co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało już ponad 6,5 mln osób (niemal 75% populacji). Dzięki zinformatyzowanemu systemowi opieki dostępne są szczegółowe dane dotyczące efektów ubocznych.

Informacje o skutkach niepożądanych szczepień podano wcześniej i dotyczą one kilku milionów zaszczepionych. W grupie niemal 3 mln osób, które otrzymały pierwszą dawkę, 6575 osób zgłosiło skutki uboczne (0,24%). W przypadku grupy niemal 1,5 mln osób, które dostały drugą dawkę, skutki uboczne zgłosiło 3592 (0,26%).

W zdecydowanej większości były to jednak zwykły ból ramienia lub objawy grypopodobne.

Jeśli mowa o przypadkach, które wymagały hospitalizacji, było to średnio 17 osób na 1 mln w przypadku pierwszej dawki oraz 3 osoby na 1 mln w przypadku dawki drugiej.

Dla porównania ciężki przebieg COVID-19 występuje u ok. 15-20% zakażonych (150-200 tys. na 1 mln osób). Umiera ok. 1-2% zakażonych (10-20 tys. na 1 mln osób).

Izraelskie statystyki są bardzo dokładne, bo system opieki zdrowotnej jest zinformatyzowany, a program szczepień został tak pomyślany, by każdy przypadek lekarz dokładnie opisywał i raportował do ogólnokrajowego systemu.

Wśród zaszczepionych preparatem Pfizer w Izraelu liczba zachorowań spadła o 94% we wszystkich grupach wiekowych.

Badanie wykazało, że szczepionki są równie skuteczne w przypadku osób powyżej 70. roku życia, jak i ludzi młodszych. Testy kliniczne Pfizera nie mogły tego wykazać, ponieważ uczestniczyło w nich zbyt mało osób w podeszłym wieku.

Według epidemiologów Izrael będzie w stanie zaszczepić 95% osób z grupy ryzyka do marca. To pozwoliłoby na powrót życia sprzed pandemii.

W trakcie, gdy w Izraelu zaszczepiono już ponad 74% populacji, w Polsce zaszczepiono jedynie nieco ponad 5%. To wynik powyżej średniej unijnej, które zbliża się do poziomu 5%.

Źródło: Times of Israel

Bilety do Multikina i Cinema 3D
Bilety do Multikina i Cinema 3D
14,90 zł
33 dni
do końca oferty!
14,90 zł: bilet na seans 2D w sieci kin Multikino i Cinema 3D – miejsca standardowe, VIP lub SuperVIP (44 lokalizacje)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz