Home Kategorie Życie Czeka nas nowy podatek od oszczędności. Państwo odda ci twoje pieniądze, ale zabierze 1500 złotych.
13.93K

Czeka nas nowy podatek od oszczędności. Państwo odda ci twoje pieniądze, ale zabierze 1500 złotych.

Czeka nas nowy podatek od oszczędności. Państwo odda ci twoje pieniądze, ale zabierze 1500 złotych.

Ten ruch premier Mateusz Morawiecki planował od dawna, teraz wreszcie zamierza swoje zamiary zrealizować. Polacy mają odzyskać swoje pieniądze, jakie przez lata gromadzili w OFE.

Rzecz w tym, że rząd chce zlikwidować Otwarte Fundusze Emerytalne i przy okazji zarobić miliardy! Kosztem oszczędności emerytalnych Polaków. Przeciętnie każdy może stracić 1500 zł.

Likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych planowana już była na zeszły rok. Jednak z powodu pandemii z tego pomysłu wycofano się. Teraz rząd wraca do tego pomysłu. Projekt ustawy w tej sprawie już gotowy i wkrótce zostanie przyjęty przez rząd. Co zawiera?

Od 1 czerwca Otwarte Fundusze Emerytalne miałyby przestać istnieć. Co ze zgromadzonymi przez nas pieniędzmi? Automatycznie trafią na Indywidualne Konta Emerytalne (tzw. IKE+), jakie będą prowadzić instytucje finansowe.

– “Domyślną formą likwidacji OFE jest przeniesienie środków na IKE+ jednak wówczas pobrana zostanie 15 proc. opłata przekształceniowa. Środki te będą dalej inwestowane na rynku kapitałowym i podlegają dziedziczeniu. Jeśli jednak ubezpieczony nie chce, aby jego środki zarządzane były przez instytucje finansowe może całość przekazać na konto do ZUS, jednak środki nie będą wówczas dziedziczone” – wyjaśnia Faktowi dr Antoni Kolek szef Instytutu Emerytalnego.

Przeciętny Polak w OFE zgromadził ok. 10 tys. zł. Łatwo więc policzyć, że jeśli zdecyduje się na IKE+, wtedy 1,5 tys. zł od razu odda państwu.

Jeśli zdecyduje, by oszczędności przekazać do ZUS, teraz państwo pieniędzy mu nie potrąci. Trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy, kiedy będziemy chcieli pieniądze wypłacić. Dziś stawki podatku dochodowego wynoszą 17 i 32 proc. Jakie będą w przyszłości? Tego nie wiadomo.

Po co rząd decyduje się na zmiany w OFE? Teoretycznie po to, by uporządkować system emerytalny w Polsce. Przez to, że OFE okazały się niewypałem, Polacy nie mają zaufania do innego programu emerytalnego

– “wprowadzonego przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego Pracowniczych Planów Kapitałowych. Eksperci wskazują jednak na inne rozwiązanie. Opłata przekształceniowa, jak wynika z oceny skutków regulacji dołączonej do projektu ustawy może wynieść nawet 23 mld zł – jeśli 100 proc. korzystających z OFE zdecydowałoby się przenieść je do IKE+. – Realnie rząd szacuje, że ok. 70 proc. wybierze IKE+ co da dodatkowo 12,5 mld zł” – wyjaśnia dr Kolek.

Pieniądze z opłaty mają zasilić Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, z których wypłacane są renty i emerytury. I transza, jak wynika z projektu, miałaby trafić do FUS na początku 2022 r., druga – jesienią 2022 r. Wygląda na to, że znowu zostaniemy okradzeni.

Źródło: Fakt

 

Strzyżenie, kolor, prostowanie
Strzyżenie, kolor, prostowanie
29,99 zł
70,00 zł
63 dni
do końca oferty!
Mycie, strzyżenie i modelowanie za 29,99 zł i więcej opcji w salonie Piękno z Pasją w Bielsku-Białej (do -57%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
15

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz