Home Kategorie Poruszające Dwa razy odesłali ciężarną kobietę do domu. Urodziła martwe dziecko. Jest decyzja prokuratury.

Dwa razy odesłali ciężarną kobietę do domu. Urodziła martwe dziecko. Jest decyzja prokuratury.

Dwa razy odesłali ciężarną kobietę do domu. Urodziła martwe dziecko. Jest decyzja prokuratury.

We wrześniu 2018 roku do szpitala we Wrześni zgłosiła się kobieta w zaawansowanej ciąży z podejrzeniem małowodzia. Kobietę wypisano ze szpitala dwukrotnie. Urodziła martwe dziecko.

Jak mówił “Głosowi Wielkopolskiemu” mąż kobiety, jego żonę miał dwukrotnie badać ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego i dwa razy odesłał ją do domu.

Dzień po drugim wypisie kobieta przestała czuć ruchy dziecka i trafiła do szpitala w Gnieźnie. Badanie KTG wykazało bowiem, brak tętna u dziecka. Noworodek przyszedł na świat w 40 tygodniu ciąży martwy.

W 2020 r. Okręgowy Sąd Lekarski Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu ukarał byłego ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego wrzesińskiego szpitala rocznym zakazem pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia.

Prokuratura postanowiła jednak umorzyć postępowanie w tej sprawie.

– “Prokurator powołał zespół biegłych z Katedry Medycyny Sadowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, jak również powoływał biegłego, który wcześniej wydawał opinie w tej sprawie przed Okręgowym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej” – przekazała rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek.

– “Zespół biegłych konsekwentnie stał na stanowisku, że nie było tutaj błędu medycznego i powikłanie, do którego doszło w związku z porodem, było niezawinione. Prokurator skonfrontował te wszystkie opinie i podjął decyzję, że nie doszło do wyczerpania znamion przestępstwa narażenia na utratę życia lub zdrowia oraz nieumyślnego spowodowania śmierci, dlatego umorzył to postępowanie” – powiedziała prokurator.

Pełnomocnik kobiety, mec. Tomasz Dzionek, w rozmowie z PAP zapowiedział, że złoży zażalenie na decyzję poznańskiej prokuratury.

– “Kompletnie niezrozumiała jest decyzja prokuratury o umorzeniu śledztwa, skoro w toku tego postępowania wydano opinię biegłego sądowego, który kategorycznie stwierdził nieprawidłowości. Odmienna opinia zespołu biegłych w żadnej mierze nie odpowiedziała na pytanie, co mogło być przyczyną śmierci dziecka” – powiedział Dzionek.

– “Należy przypomnieć, że sąd lekarski skazał ordynatora szpitala stwierdzając, że naruszył zasady etyki lekarskiej, przepisy związane z wykonywaniem zawodu lekarza” -zaznaczył prawnik.

Jak wskazał, pomiędzy jego klientką a ubezpieczycielem wrzesińskiego szpitala doszło do porozumienia i kobiecie wypłacono odszkodowanie.

– “De facto na każdej linii potwierdzono nieprawidłowości, poza postępowaniem przygotowawczym prowadzonym przez prokuraturę” – podkreślił.

– “Jeżeli są różnice w treściach opinii, to należy skonfrontować te różnice i brać też pod uwagę, jaki był skutek, czyli śmierć dziecka” – zaznaczył prawnik. Podkreślił, że ciąża jego klientki przebiegała prawidłowo, a dziecko było zdrowe.

– “Mojej klientce zależy przede wszystkim na tym, żeby przeprowadzono postępowanie karne, gdzie stwierdzone zostaną nieprawidłowości. Nie chodzi o kwestię ordynatora, który jej zdaniem popełnił ewidentny błąd. Chodzi o potwierdzenie tego, co się wtedy wydarzyło. A treść postanowienia o umorzeniu sugeruje, że jakoby nie było żadnych nieprawidłowości” – stwierdził.

Źródło: PAP

Kurs online: Asystent nauczyciela
Kurs online: Asystent nauczyciela
120,00 zł
290,00 zł
36 dni
do końca oferty!
Kurs online: Asystent nauczyciela w przedszkolu z MEN i dyplomem za 120 zł z Centrum Rozwoju Personalnego we Wrocławiu

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz