Home Kategorie News Nadciąga nowy wróg. Co wiadomo o południowoafrykańskim koronawirusie?

Nadciąga nowy wróg. Co wiadomo o południowoafrykańskim koronawirusie?

Nadciąga nowy wróg. Co wiadomo o południowoafrykańskim koronawirusie?

Napięcie narasta w Europie. Niemcy zamknęły właśnie granice z Austrią i Czechami. Jeszcze wczoraj na granicach zawrócono ponad 5 tys. osób. Sytuacja staje się naprawdę nieciekawa.

Tylko w poniedziałek policja zawróciła na granicach niemiecko-czeskiej i niemiecko-austriackiej ponad 5 tys. ludzi. Służby chcą za wszelką cenę ograniczyć możliwość eksplozji zakażeń nowymi wariantami zarazy.

Lepiej nam już znanego, koronawirusa brytyjskiego, naukowcy określają symbolem B.1.1.7 Wariant południowoafrykański, o którego istnieniu świat dowiedział się 18 grudnia, nazywa się profesjonalnie wariantem B.1.351 albo 501Y.V2.

Pierwszy raz wykryty w RPA, południowoafrykański koronawirus stawia Europę dosłownie w stan alarmu. Ok. 300 przypadków zakażeń tym wariantem zarejestrowała Austria. Do bajkowego, znanego miłośnikom narciarstwa Tyrolu miał go przywlec pasażer, wprost z samolotu. Zdaje się, że Austriacy momentalnie stracili nad zarazą kontrolę. We wtorek, 16 lutego, portal Kurier podawał, że jest już pierwszy przypadek zarejestrowany w kolejnym austriackim kraju związkowym, Salzburgu. Zakażonym jest 15-letni syn emigrantów z RPA, a jego siedmioosobowa rodzina została objęta kwarantanną. To co się dzieje w Austrii to gehenna.

B.1.351., bo tak oznaczono afrykański wariant koronawirusa, budzi niepokój. Obserwacje epidemiologów nie wskazują, żeby powodował cięższy przebieg choroby lub większą śmiertelność. Niestety, wygląda na to, że znacznie agresywniej się rozprzestrzenia: łatwiej i szybciej.

Jak podaje Europejskie Centrum ds. Kontroli Chorób, może być o 50 procent bardziej zakaźny od wariantu, z którym od prawie roku mierzymy się w Polsce i Europie. W praktyce oznacza to naprawdę spore problemy. Liczba zakażeń dopiero wtedy wyskoczy w górę, osiągając niemożliwy do opanowania poziom.

– “Taka zmiana może spowodować, że przestaną działać niektóre leki, na przykład tzw. przeciwciała monoklonalne, używane w leczeniu zakażeń koronawirusem” – tłumaczy wirusolog, prof. Włodzimierz Gut.

Czy afrykański koronawirus będzie zakażać ozdrowieńców? Francja odnotowała przypadek powtórnej infekcji – 58-letni mężczyzna, który we wrześniu lekko przechorował zakażenie koronawirusem, w styczniu zakaził się wariantem z RPA i jest w szpitalu.

Tymczasem w Niemczech głośno mówi się o trzeciej fali pandemii wygenerowanej przez grasującego tam koronawirusa brytyjskiego. Choć liczba zakażeń utrzymywana jest przez Niemców w ryzach, rząd i wszyscy eksperci mówią jednym głosem: trzeba jak najdłużej utrzymywać częściowe zamrożenie życia społecznego i reżim sanitarny.

– “Jest właśnie w fazie wzrostu wykładniczego w Niemczech. Wiemy już, że za sprawą stosowanych dotąd środków nie jesteśmy w stanie ograniczyć jego rozprzestrzeniania się” – mówi niemiecki immunolog.

Koronawirus brytyjski jest już obserwowany w Polsce. O przypadkach zakażeń wariantem z RPA jeszcze nie słychać, ale z pewnością lada chwila się u nas pojawi. na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki mówił:

– “Niepokoi nas szczególnie ten zmutowany wirus w wersji brytyjskiej i mutacja południowoafrykańska. Wszystkie te czynniki wraz z Radą Medyczną bierzemy pod uwagę” – stwierdził. Nie sposób się nie zgodzić.

Źródło: Fakt

Przerażający wirus w Afryce. Śmiertelność na poziomie 90 procent.

Laserowy peeling węglowy
Laserowy peeling węglowy
99,99 zł
60 dni
do końca oferty!
Laserowy peeling węglowy na twarz, szyję i dekolt od 99,99 zł w Studiu Urody Yasuno w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz