Home Kategorie Zdrowie Lekcje odwołane! U nauczycieli wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne.

Lekcje odwołane! U nauczycieli wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne.

Lekcje odwołane! U nauczycieli wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne.

Skutki uboczne po zaszczepieniu szczepionką AstraZeneca wystąpiły u nauczycieli w Łodzi i Krakowie. Wśród objawów wymieniono wysoką gorączkę, bóle mięśni i problemy ze snem.

Szczepionka firmy AstraZeneca od samego początku nie miała dobrych opinii. Najpierw rząd poinformował, że jest skuteczna w 60%, a później, że preparatem nie będą szczepieni nauczyciele powyżej 60 roku życia ze względu na brak badań w tej grupie wiekowej. To sprawiało, że szczepionka wydawała się mniej bezpieczna.

Ostatecznie nowe badania potwierdzają skuteczność tej szczepionki w 75% po przyjęciu pierwszej dawki, a na szczepienie zapisało się 65% nauczycieli. Część z nich poskarżyła się na efekty uboczne.

– “Ból głowy, wymioty, temperatura, problemy ze snem” – to objawy, który wystąpiły u krakowskich nauczycieli.

Radny Łukasz Wantuch przeprowadził ankietę o wystąpieniu efektów ubocznych po przyjęciu szczepionki AstraZeneca. Jak podaje glos24.pl, ponad 100 nauczycieli poinformowało o nieprzyjemnych objawach, które utrzymywały się nawet trzy doby.

– “Dzwoniła do mnie dzisiaj pani dyrektor jednej z placówek oświatowych […]. W sobotę cały personel jej placówki, pięć pań, był szczepiony AstraZenecą. Po upływie 12-18 h wystąpiły u wszystkich potężne objawy uboczne – ból głowy, wymioty, temperatura, problemy ze snem. Nie były w stanie dziś stawić się do pracy – wszystkie z nich. Dzisiaj już objawy ustąpiły u wszystkich pań, jutro będą wszystkie w pracy. W ulotce jest informacja, że tego typu objawy mogą wystąpić u 10% szczepionych, tutaj z nieznanych powodów wystąpiły u wszystkich” – poinformował w poniedziałek Wantuch.

– „39,5 gorączki, wszystko mnie boli, moje koleżanki podobnie”; „Dreszcze, gorączka, ból mięśni, głowy i kręgosłupa”; „Dostałam 1 dawkę w piątek. Już wieczorem zaczęła się gorączka, uderzenia zimna, wymioty. Cała noc nieprzespana. W sobotę totalne rozbicie, zimno i gorąco na przemian. Ogólnie czuje się okropnie” – cytowała relacje nauczycielek “Gazeta Wyborcza”.

Dziennik informuje, że w Krakowie w niektórych placówkach do pracy nie stawiła się niemal cała zaszczepiona kadra.

– „Cały weekend odbierałam telefony od nauczycielek, które musiały wziąć zwolnienie lekarskie, bo po podaniu szczepionki nie były w stanie przyjść do pracy” – powiedziała nauczycielka z jednej z podstawówek.

Po szczepieniu nauczycieli preparatem AstraZeneca w środę odwołano zajęcia w Szkole Podstawowej nr. 34 w Łodzi. Niepożądane odczyny poszczepienne zgłosili prawie wszyscy zaszczepieni – aż 28 z 32 nauczycieli zaszczepionych w poniedziałek.

– „U niektórych było to tylko zaczerwienienie, bóle mięśni, ale też objawy grypowe – długotrwały ból głowy, ogólne osłabienie, ból stawów” – relacjonował reporter Polsat News Michał Banasiak.

O niepokojących reakcjach po szczepieniu informowali również nauczyciele w Tomaszowie Mazowieckim. Tam szkoła jednak nie chciała przerwać zajęć, gdyż szczepienia odbyły się przed weekendem i nauczyciele zdążyli poczuć się lepiej.

Eksperci zapewniają, że preparat firmy AstraZeneca jest bezpieczny.

– „Objawy podobne do grypy nie są zaskoczeniem i nie powinny niepokoić. To naturalna reakcja obronna organizmu, która może wystąpić po podaniu każdej szczepionki” – powiedział “Gazecie Wyborczej” prof. Robert Flisiak z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Przyjmujących szczepionkę uspokaja również wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ prof. Krzysztof Pyrć, który mówi, że złe samopoczucie wynika z faktu, iż organizm otrzymuje białko wirusowe i zaczyna się bronić.

– „Nie należy obawiać się objawów grypy po szczepionce. Nie ma też specjalnej różnicy między reakcją na szczepionki Pfizer czy Moderny a AstraZeneca” – podkreślił.

150 osób ze skutkami ubocznymi po przyjęciu szczepionki AstraZeneca.

Źródło: Gazeta Wyborcza, glos24.pl, Polsat News

Arbuzowe lub czekoladowe day spa
Arbuzowe lub czekoladowe day spa
89,99 zł
64 dni
do końca oferty!
Walentynki: arbuzowy pakiet day spa za 89,99 zł i więcej w gabinecie Alice's Institute Kosmetologia w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz