Home Kategorie Ludzie Ojciec Tadeusz Rydzyk ma olbrzymi problem. On i jego współpracownicy staną przed sądem.
16.45K

Ojciec Tadeusz Rydzyk ma olbrzymi problem. On i jego współpracownicy staną przed sądem.

Ojciec Tadeusz Rydzyk ma olbrzymi problem. On i jego współpracownicy staną przed sądem.

Już niedługo Tadeusz Rydzyk wraz ze swoimi współpracownikami z fundacji Lux Veritatis stanie przed sądem. Akt oskarżenia trafił do sądu już jakiś czas temu, a sprawa dostała sygnaturę.

Tadeusz Rydzyk nie ma powodów do radości. Słynny duchowny z Torunia już niedługo ma stanąć przed sądem w związku z nieudostępnianiem informacji publicznej. Według przedstawiciela organizacji Watchdog Polska, która skierowała sprawę do sądu, redemptoryście może grozić nawet do 10 lat więzienia.

Stowarzyszenie Watchdog Polska wskazuje, że w przypadku fundacji Lux Veritatis doszło do naruszenia artykułu 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej, który wskazuje, że „Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Przedstawiciel stowarzyszenia Adam Kuczyński powiązał go z dwoma paragrafami kodeksu karnego, a za przestępstwa w nich ujęte grozi nawet do 10 lat wiezienia. Watchdogs skierował akt oskarżenia o charakterze posiłkowym do sądu, ponieważ nie chciała tego zrobić prokuratura.

To Art. 231. § 1. głoszący, że „funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3” oraz § 2 mówiący o tym, że „jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Jako sprawców przestępstw wskazano członków zarządu Lux Veritatis.Prezesem fundacji jest Tadeusz Rydzyk, a wśród jego najbliższych współpracowników znajdują się również ojciec Jan Król i Lidia Kochanowicz-Mańk.

– “Postępowanie zostało zarejestrowane pod sygn. akt III K 555/20. Sprawa oczekuje na wyznaczenie terminu” – przekazali pracownicy sekcji prasowej Sądu Okręgowego w Warszawie w rozmowie z onet.pl.

Watchdog Polska to stowarzyszenie prowadzące działalność strażniczą i zajmujące się m.in. dostępem do informacji publicznej oraz udzielaniem pomocy prawnej w tym zakresie. Organizacja działa od 2003 roku, a w 2006 roku uruchomiła portal informacjapubliczna.org. No cóż, wygląda na to, że ojca Rydzyka czekają spore problemy.

Źródło: Pikio

 

Wybrany pakiet day spa
Wybrany pakiet day spa
139,99 zł
60 dni
do końca oferty!
Walentynki: masaż całego ciała, luksusowy zabieg na twarz i więcej: pakiet day spa od 139,99 zł w Instytucie Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
33
Ha ha
Ha ha
6
Wow
Wow
6
Smutny
Smutny
7
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz