Home Kategorie Zwierzęta Blady strach padł na mieszkańców Władysławowa. Nie mogą zbliżać się do łabędzi.

Blady strach padł na mieszkańców Władysławowa. Nie mogą zbliżać się do łabędzi.

Blady strach padł na mieszkańców Władysławowa. Nie mogą zbliżać się do łabędzi.

Strażnicy miejscy we Władysławowie zaapelowali do mieszkańców, by nie zbliżali się do łabędzi i innych ptaków. Sprawa ma związek z zagrożeniem ptasią grypą. Na plaży znaleziono kilka martwych ptaków.

W poniedziałek prowadzone były akcje zabezpieczania miejsc, w których znaleziono martwe zwierzęta. W działaniach uczestniczyła straż pożarna, policja i straż miejska. Sprawie przyglądał się też Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Pucku.

– “Apelujemy do wszystkich mieszkańców Gminy Władysławowo o niezbliżanie się do łabędzi na Zatoce Puckiej oraz do innych ptaków przebywających w naszej gminie (…) Istnieje wysokie ryzyko wystąpienia ptasiej grypy w związku ze stwierdzeniem w przeciągu ostatnich dni dużej ilości martwych zwierząt w Powiecie Puckim. Do momentu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji, prosimy o rozwagę i zastosowanie się do naszego apelu [pisownia oryginalna – przyp. red.]” – czytamy na oficjalnej stronie straży miejskiej w mediach społecznościowych.

Wioletta Drygas-Bogucka, powiatowy lekarz weterynarii w Wejherowie, już zapowiedziała, że wprowadzone zostaną nakazy i zakazy dla hodowców, by dzikie ptaki nie miały dostępu do domowego ptactwa.

– “Ptaki będą musiały być w zamknięciu. Będzie zakaz organizowania targów, wystaw i konkursów z udziałem drobiu” – wyjaśniła w rozmowie z portalem money.pl.

Ptasia grypa, czyli wirus H5N8, to ogromny problem przede wszystkim dla hodowców drobiu. Wykrycie ogniska choroby oznacza w każdym przypadku konieczność wybicia całej fermy, które czasem liczą tysiące sztuk drobiu.

Warto przypomnieć, że w 2020 roku służby nakazały wybicie i utylizację około 100 tys. sztuk kur niosek oraz perlic w całej Polsce. Ta choroba jest bardzo groźna mimo, że w dobie COVID-19, możemy o tym zapominać.

Źródło: Facebook, Money

Wyszczuplająca kriolipoliza
Wyszczuplająca kriolipoliza
99,90 zł
200,00 zł
63 dni
do końca oferty!
Wyszczuplająca kriolipoliza od 99,90 zł w Instytucie Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz