Home Kategorie Życie Tego jeszcze nie było. Senat przyzna 14 emeryturę Kaczyńskiemu i Pawłowicz?
4.53K

Tego jeszcze nie było. Senat przyzna 14 emeryturę Kaczyńskiemu i Pawłowicz?

Tego jeszcze nie było. Senat przyzna 14 emeryturę Kaczyńskiemu i Pawłowicz?

W Senacie trwają prace nad rządowymi ustawami o waloryzacji emerytur oraz rent, a także wypłatę 14 emerytur. Senatorowie opozycji zgłosili poprawki. Jeśli jedna z nich uzyska poparcie parlamentarzystów, efekt będzie zaskakujący.

Dodatkowe wsparcie finansowe trafi do 500 tys. osób, m.in. wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a także sędziny Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz.

Przyjęta przez Sejm ustawa zakłada, że czternaste emerytury w pełnej wysokości przysługują osobom, które otrzymują świadczenia w wysokości do 2900 zł brutto. Im wyższa renta lub emerytura, tym czternastka miałaby być zmniejszana na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Oznaczałoby to, że osoby mające świadczenia w wysokości powyżej 4150,88 zł brutto, nie otrzymają czternastki.

Gdy ustawa trafiła do Senatu, Artur Dunin z KO zgłosił poprawkę, która zakłada zniesienie progu. To oznacza, że czternasta wypłata trafiałaby do wszystkich emerytów i rencistów, niezależnie od wysokości świadczenia. Tym samym opozycja zrobiłaby prezent m.in. większości parlamentarzystów-emerytów.

W tej grupie jest m.in. wicepremier i poseł PiS Jarosław Kaczyński. Jego emerytura, jak wynika z oświadczenia majątkowego, wynosi 6800 zł brutto. Gdyby czternastka w wersji rządowej weszłaby w życie, takiej dodatkowej wypłaty wicepremier Kaczyński nie dostałby. Dzięki senatorom, w listopadzie dostałby ekstra wypłatę.

Zyskałby nie tylko Kaczyński. Czternastka trafiłaby też do najbogatszego emeryta z Wiejskiej, czyli senatora PiS Michała Seweryńskiego. Otrzymuje on 9400 zł emerytury, a do tego przysługuje mu senatorskie uposażenie w wysokości 10,5 tys. zł miesięcznie.

Ponad 1,2 tys. zł wpłynęłoby też na konto wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza, który obecnie otrzymuje 7400 zł emerytury.

Co ciekawe, zyskaliby nie tylko parlamentarzyści-seniorzy. Czternasta emerytura w wersji zaproponowanej przez Senat trafiłaby także do sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz. Oprócz uposażenia sędziego w wysokości ok. 22 tys. zł miesięcznie Pawłowicz pobiera ok. 4,9 tys. zł brutto emerytury z ZUS.

O tym, czy Senat zrobi prezent wszystkim emerytom dowiemy się w piątek. To wtedy ma odbyć się głosowanie nad rządowymi reformami dla seniorów.

Dwie dodatkowe wypłaty dla seniorów. Nawet 2044 zł dodatku do emerytury. Załapiesz się?

Źródło: Interia

Oczyszczania wodorowe twarzy
Oczyszczania wodorowe twarzy
99,99 zł
400,00 zł
72 dni
do końca oferty!
Zabieg oczyszczania wodorowego twarzy AquaSure H2 od 89,99 zł i więcej opcji w MEDICAL PREMIUM – 4 miasta

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz