Home Kategorie Życie Szwedzi znów podejmują decyzję według swojej własnej logiki. Zaskakująca decyzja w kontekście maseczek.
5.53K

Szwedzi znów podejmują decyzję według swojej własnej logiki. Zaskakująca decyzja w kontekście maseczek.

Szwedzi znów podejmują decyzję według swojej własnej logiki. Zaskakująca decyzja w kontekście maseczek.

Szwecja od początku pandemii koronawirusa stosuje nietypowe metody walki z pandemią. Gdy niemal cały świat zamknął się na kwarantannie, Szwedzi wprowadzili niewielkie ograniczenia.

Szwecja od początku dawała swoim obywatelom wiele swobody jeśli chodzi o noszenie maseczek. Podobnie, jak polski minister zdrowia Łukasz Szumowski, tamtejsi eksperci podkreślali, że zasłaniać usta i nos powinny przede wszystkim osoby, które mają objawy choroby.

W grudniu współczynnik zakażeń w Szwecji wzrósł, a władze zarekomendowały używanie maseczek w komunikacji miejskiej. Teraz coraz częściej wręcz zakazują zasłaniania nosa i ust. Używania maseczek czy przyłbic w szkołach zakazały władze gminy Halmstad, a bibliotekarze w mieście Kungsbacka zostali poinstruowani, by nie zasłaniać twarzy i nosa.

Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego nie rekomenduje używania maseczek. Tamtejsi eksperci wskazują, że to nieskuteczny sposób ochrony przed koronawirusem. Mało tego, ich zdaniem wilgotna od oddechu maseczka bardziej szkodzi niż pomaga.

Wzrost liczby zakażeń w grudniu spowodował, że pojawiły się wyjątki od tej rekomendacji. W godzinach, kiedy komunikacją miejską podróżują uczniowie, osoby powyżej 16. roku życia, które nie znalazły miejsca siedzącego, były proszone o założenie maseczek. Za niedostosowanie się do zaleceń nie przewidziano kar, a przepisy były na tyle zawiłe, że zaledwie połowa Szwedów nosiła maseczki.

Do stycznia w Szwecji obowiązywały wszystkie zalecenia przygotowane przez Agencję Zdrowia Publicznego były traktowane jedynie jako rekomendacje. Jesienna fala zachorowań spowodowała, że za niestosowanie się do niektórych restrykcji wprowadzono kary. Chodzi głównie o utrzymywanie dystansu społecznego i dezynfekcję rąk.

Teraz poszli o krok dalej. Maseczki, nieodłącznie kojarzące się z COVID-19, nie tylko nie są tam obowiązkowe. Niektóre miasta wręcz zakazują ich noszenia

Źródło: MedOnet

Kurs online: Terapia poznawczo-behawioralna
Kurs online: Terapia poznawczo-behawioralna
59,00 zł
230,00 zł
33 dni
do końca oferty!
Kurs online: Terapia poznawczo-behawioralna z zaświadczeniem MEN i dyplomem za 59 zł z Centrum Rozwoju Personalnego 

Twoja reakcja?

Super
Super
16
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz