Home Kategorie Życie ZUS wypłaca emerytowi 3 grosze. Jednocześnie, żąda 7,50 PLN opłaty za “koszt przelewu”
4.98K

ZUS wypłaca emerytowi 3 grosze. Jednocześnie, żąda 7,50 PLN opłaty za “koszt przelewu”

ZUS wypłaca emerytowi 3 grosze. Jednocześnie, żąda 7,50 PLN opłaty za “koszt przelewu”

Tylko 3 grosze wynosi w Polsce najniższa emerytura. Jednocześnie, jak podaje ZUS, koszt obsługi konta tego emeryta to 150 zł, a koszt przelewu tej emerytury to 7,5 zł.

Obecnie 350 tysięcy osób pobiera emeryturę, która jest niższa niż minimalne świadczenie (od marca 2021 r. będzie to 1250,88 zł brutto). W przypadku części tych osób wypłata wynosi raptem kilka groszy miesięcznie.

– “Za styczeń 2021 r. najniższa emerytura wyniosła 3 grosze. To był więc efekt jednej, incydentalnie zapłaconej składki” – mówiła podczas debaty SGH prof. Gertruda Uścińska.

W jej ocenie sytuacja ta jest niedopuszczalna. Zwłaszcza że problem ten będzie narastał. Z prognoz wynika, że za dziesięć lat liczba osób, które otrzymują tak niskie świadczenie ulegnie podwojeniu.

– Ja co miesiąc podpisuję zestawienie emerytur w Polsce, które później wysyłamy do różnych organów państwowych. Za styczeń 2021 r. najniższa emerytura wyniosła 3 grosze. To był więc efekt jednej, incydentalnie zapłaconej składki. A koszt obsługi takiego konta wynosi 150 zł, a 7,5 zł kosztuje nas przelew. W przyszłym roku koszt przelewu wyniesie 10 zł – argumentowała prof. Uścińsk

Profesor Uścińska argumentuje, że błędem w polskim prawie jest to, że jedna składka otwiera prawo do emerytury po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Jej zdaniem powinno się wprowadzić minimalny staż pracy, np. 5, 10 czy 15 lat, lub obowiązek uzbierania minimalnego kapitału emerytalnego.

Z 350 tys. osób, które pobierają emeryturę niższą niż minimalna większość otrzymuje świadczenie powyżej 500 zł.

W trakcie debaty z prezes ZUS zgodził się prof. Marcin Kawiński z SGH. W jego ocenie należałoby wprowadzić zamiast emerytur groszowych „superminimalistyczne świadczenie, zapewniające minimum egzystencji”. Podkreślił on także, że opodatkowanie pracy w Polsce należy poddać gruntownej reformie.

– “Chodzi o to, aby spowodować, by nie było innej pracy, niż praca legalna. Musimy dbać o to, aby koszty pracy w obecnym systemie były bardziej sprawiedliwe. Teraz mamy ok. sześciu różnych sposobów opodatkowania świadczenia pracy. To nie służy odprowadzaniu składek” – sugerował.

Źródło: Fakt.pl

Zmarł lekarz który ośmieszał przeciwników szczepionki

 

Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny
379,00 zł
36 dni
do końca oferty!
Rezonans magnetyczny odcinka kręgosłupa lub głowy za 379 zł i więcej opcji w pracowniach Bonus Diagnosta – 6 lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz