Home Kategorie Poruszające Mają 10 dzieci i żyją za 750 zł miesięcznie. Tragiczna sytuacja polskiej rodziny.

Mają 10 dzieci i żyją za 750 zł miesięcznie. Tragiczna sytuacja polskiej rodziny.

Mają 10 dzieci i żyją za 750 zł miesięcznie. Tragiczna sytuacja polskiej rodziny.

Historia tej polskiej rodziny na Ukrainie jest poruszająca. Małżeństwo doczekało się już dziesięciorga dzieci, ale zmuszeni są do życia w skrajnie złych warunkach. Nie mają wody, a mieszkanie to jeden pokój bez łazienki.

O złej sytuacji polskiej rodziny na Ukrainie stało się ostatnio głośno w mediach. Mają 10 dzieci, ale żyją w ruderze. Dla nikogo nie ma miejsca, a najmłodsi muszą kąpać się parami.

Mieszkają w miejscowości Mościska 18 kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. W rejonie przebywa sporo Polaków. Nawet 36% całej ludności to nasi rodacy.

Granicę wytyczono po II wojnie światowej, dlatego na terenach tych nadal powszechny jest język polski. Rodzina Barnusiów to jednak z wielu potrzebujących pomocy. Ich sytuacja jest jednak skrajnie dramatyczna.

– „Dla mnie dzieci to jest wszystko. Lubię dzieci. Może ktoś tam sobie myśli: o, rodzi rodzi, a nie ma gdzie, ale ja wiem? Nie wiem, ja mówię, jesteśmy rodziną religijną i jak Bóg daje… A są przecież ludzie, którzy nie mają dzieci, a chcą. I też się nad tym zastanawiałam, czemu im nie daje, tylko mnie. No ale każdy ma swoje przeznaczone…” – mówi Maria Barnuś, matka dziesięciorga dzieci. Niedawno urodziła jej się kolejna pociecha.

12-osobowa rodzina mieszka na 32 metrach kwadratowych. W ich sypiącym się domu nie ma ciepłej wody ani łazienki. Niektóre dzieci są już w wieku szkolnym i uczęszczają do polskiej szkoły nr 3 w Mościskach. Takie warunki jednak bardzo utrudniają im normalne funkcjonowanie.

– „Życie na Ukrainie jest trudne. Nie ma wsparcia od państwa dla takich wielodzietnych rodzin jak nasza” – wyjaśnia Maria.

– „Mąż zarabia miesięcznie 5,5 tys. hrywien, to w przeliczeniu niespełna 750 zł. Na Ukrainie jest też taka pomoc od państwa, jak w Polsce 500+. Tutaj dostaje się na jedno dziecko 1,2 tys. hrywien, czyli mniej więcej 160 zł. To są nasze wszystkie dochody. My nie żyjemy, my wegetujemy” – dodaje.

Jednym z największych problemów rodziny jest ich dom. Przecieka w nim dach i ma zaledwie jedno pomieszczenie. Dzieci dorastają już do wieku, w którym potrzebować będą własnej prywatności. Nie da się im tego zagwarantować w takich warunkach.

– „Ciężko się tutaj mieszka, bo jest za mało miejsca. Kiedy dzieci zaczęły dorastać, zrobiło się bardzo ciasno. Synowie i córki potrzebują już swojej własnej przestrzeni, prywatności. Nie mamy łazienki, toaleta jest poza domem. Myjemy się w dużej misce, ciepłą wodę wlewamy wiadrami. Młodsze dzieci kąpią się dwójkami, starsze osobno. Ludzie nawet sobie nie wyobrażają, że tak można żyć. Kąpiel w wannie czy pod prysznicem to luksus, marzenie. Najmłodsze dzieci to nawet nie wiedzą, jak wygląda prawdziwa łazienka. Ogrzewamy się gazem, który jest bardzo drogi na Ukrainie. Jedzenie też jest drogie. Mamy swoje pole, na którym rosną buraki, ziemniaki, marchewki. Czasami ktoś z wioski pomoże i dostaniemy jajka czy mięso na niedzielę” – tłumaczy matka.

Fundacja Studio Wschód zainteresowała się sytuacją rodziny. Dzięki nim oraz zaangażowaniu wójt gminy Wińsko w woj. dolnośląskim, wybrano nowy dom dla Barnusiów. Znajduje się on we wsi Głębowice i ma 200 metrów kwadratowych.

– „Liczymy, że w czerwcu uda się sprowadzić Barnusiów do Polski. Jest dla nich dom, ale stoi pusty, trzeba go wyposażyć w najpotrzebniejsze sprzęty, łóżka, biurka. Dlatego zorganizowaliśmy zbiórkę, żeby skompletować dla nich „wyprawkę” na nowy start” – wyjaśniono.

Gdy pani Maria usłyszała dobre wieści niemal popłakała się ze szczęścia.

33-letnia kobieta i jej sześcioro dzieci spłonęło żywcem w domu. Najmłodsze miało zaledwie rok.

Źródło: webniusy.com

Ozonowanie klimatyzacji i więcej
Ozonowanie klimatyzacji i więcej
29,99 zł
30 dni
do końca oferty!
Ozonowanie klimatyzacji (29,99 zł) z napełnieniem (od 89,99 zł) i więcej w ProfiAuto Serwis Mati-Trans w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
5
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz