Home Kategorie Życie Bez maseczek w kinie i w centrum handlowym. „Usunęliśmy barykady i zamówiliśmy jedzenie”.
12.60K

Bez maseczek w kinie i w centrum handlowym. „Usunęliśmy barykady i zamówiliśmy jedzenie”.

Bez maseczek w kinie i w centrum handlowym. „Usunęliśmy barykady i zamówiliśmy jedzenie”.

Od początku lutego otwarte zostały galerie handlowe. Sklepy znowu zaczęły przyjmować klientów z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Restauracje, tak jak wcześniej, mogą wydawać posiłki tylko na wynos.

Są jednak takie osoby, które za nic mają obowiązujące przepisy. To m.in. ludzie z inicjatywy „Stolik Wolności”. W ostatni weekend poszli oni do centrum handlowego „Riviera” w Gdyni i usuwając barykady w strefie gastronomicznej, zjedli przy stolikach. Bez maseczek skorzystali też z oferty jednego z kin.

Wszystko działo się w piątek. Jak mówią aktywiści, ich akcja nie spotkała się z krytyką innych klientów. Przeciwnie, po kilku minutach część z nich dołączyła do konsumpcji przy stolikach.

– „Nie trzeba było długo czekać, żeby ludzie zaczęli do nas dołączać w celu zjedzenia jak normalni ludzie, zamiast siedzenia na ziemi, chociaż i tych nie brakowało” – relacjonują na Facebooku.

Dopiero po kwadransie sprawą zainteresował się ochroniarz, który poinformował uczestników, że przebywają w zamkniętej strefie i będzie musiał powiadomić odpowiednie służby.

– „Po chwili zaczął nachodzić innych ludzi i ich straszyć, że przyjedzie policja. Większość uległa i opuściła miejsce ze stolikami. My zjedliśmy w spokoju i się oddaliliśmy, policja nie przyjechała i obeszło się bez agresji” – dodają.

Oprócz tego, uczestnicy skorzystali też z oferty kina w gdyńskim Muzeum Emigracji. Na pytanie ochroniarza, dlaczego nie zakrywają ust i nosa, powiedzieli, że mają trudności w samodzielnym ich zakryciu. Pokazali też stosowne oświadczenie.

– „Mamy kilku prawników w grupie, którzy jednym głosem mówią, że wszystkie obostrzenia, zakazy i nakazy są niezgodne z prawem. Nawet jak przyjechałaby policja, to nie mogą nam nic zrobić. Mamy twarde dowody na to, aby nie ufać ludziom u władzy” – piszą na swoim profilu.

Podkreślają również, że kwestia niezakrywania ust i nosa maseczkami nie wynika jedynie z ich poglądów, a obserwowania badań naukowych.

– „Chcielibyśmy, aby ludzie nie nazywali nas egoistami, bo mamy powody, by podważać obecną narrację rządu i mediów. Nie zachowujemy się tak, bo nie zależy nam na innych. Wręcz przeciwnie – chcemy ludziom pomagać” – tłumaczą.

Co innego sądzą na ten temat przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

– „To, co dzisiaj wiemy, badania, które zostały przeprowadzone, choćby przy użyciu przyłbic, szalików, tych jednowarstwowych osłon oraz na maseczkach – medycznych, chirurgicznych, FFP2 pokazują jednoznacznie – im maseczka szczelniejsza, im ma więcej warstw, tym bardziej nas chroni” – mówił w piątek rzecznik resortu, Wojciech Andrusiewicz.

Od 1 lutego sklepy w galeriach są otwarte. Nie ma też godzin dla seniorów. W placówkach handlowych nadal obowiązuje limit osób, wymóg noszenia maseczek i zachowania dystansu.

Źródło: esopot.pl, PAP

Kurs online: Social Media Manager
Kurs online: Social Media Manager
59,00 zł
269,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Social Media Manager z zaświadczeniem MEN za 59 zł z firmą Online Edukacja (zamiast 269 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
12
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz