Home Kategorie Niesamowite Jeśli ją masz, jesteś bogaty. Za monetę 5 zł można dostać nawet 100 tysięcy!

Jeśli ją masz, jesteś bogaty. Za monetę 5 zł można dostać nawet 100 tysięcy!

Jeśli ją masz, jesteś bogaty. Za monetę 5 zł można dostać nawet 100 tysięcy!

Moneta o niewielkim nominale może być warta fortunę. Za wyjątkową pięciozłotówkę kolekcjonerzy zapłacą nawet 100 tys. zł.

Moneta o nominale 5 zł, tzw. Nike, uchodzi za najrzadszy pieniądz obiegowy II RP. Był produkowany w latach 1928 r. oraz pomiędzy 1930, a 1932. Pięciozłotówkę wycofano z rynku z uwagi na zmianę ustroju monetarnego i do dzisiaj jest prawdziwym okazem dla kolekcjonerów.

Business Insider Polska donosi, że wyjątkowy pieniądz ma na awersie orła w koronie. Rewers z kolei zdobi bogini zwycięstwa Nike. Zgodnie z oficjalnymi szacunkami Nike z 1932 roku może być od 26 do 120.

– „Po wycofaniu tej emisji z obiegu, mennica warszawska przetopiła 22,8 miliona pięciozłotówek z łącznego nakładu wynoszącego 26,7 mln. Przetopiono zdecydowaną większość monet z rocznika 1932, stąd jego wielka rzadkość i wysokie notowania rynkowe” – czytamy w „Specjalizowanym katalogu monet polskich” autorstwa J. Chałupskiego.

Niewielka emisja sprawia, że ta moneta warta jest fortunę.

– „Nike z 1932 roku sama w sobie jest rzadkością, więc jej stan ma mniejsze znaczenie” – tłumaczył Daniel Marciniak, właściciel Gabinetu Numizmatycznego D. Marciniak.

Niezależnie od stanu moneta może być warta nawet 25 tys. zł. Za Nike w idealnej kondycji można otrzymać nawet 100 tys. zł.

Przeszukaj szuflady! Masz taką monetę? Może być warta kilka tysięcy złotych.

Źródło: Business Insider

Masaż leczniczy z konsultacją
Masaż leczniczy z konsultacją
39,99 zł
50,00 zł
18 dni
do końca oferty!
Masaż leczniczy z konsultacją od 39,99 zł w Centrum Rehabilitacji i Terapii Rehabilis w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
7
Wow
Wow
6
Smutny
Smutny
5
Zły
Zły
6

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz