Home Kategorie Zdrowie Sensacyjne doniesienia z Chin. Koronawirus nie pochodzi z Wuhan!
19.84K

Sensacyjne doniesienia z Chin. Koronawirus nie pochodzi z Wuhan!

Sensacyjne doniesienia z Chin. Koronawirus nie pochodzi z Wuhan!

SARS-CoV-2 nie pochodzi z Wuhan, gdzie zgłoszono pierwsze przypadki zakażenia, ale z innych części Chin – tak ustalili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Naukowcy z uniwersytetu w Davis zbadali dwa koronawirusy: SARS-CoV-2, który odpowiedzialny jest za światową pandemię, a także SARS-CoV-1, który przyczynił się do pandemii w 2003 roku. Chcieli w ten sposób lepiej zrozumieć ewolucję tego typu wirusów, poznać sposób, w jaki posiadły one zdolność zarażania ludzi, a także przewidzieć jakie inne wirusy mogą w przyszłości przenieść się na człowieka. Wyniki ich badań zostały opublikowane w „Virus Evolution”. Co ustalili?

SARS-CoV-1 i SARS-CoV-2 należą do grupy zwanej sarbecowirusami. Dzieli się ona na 5 linii, przy czym SARS-CoV-1 należy do linii 1, a SARS-CoV-2 do 5.

Oba wirusy dostają się do ludzkiego organizmu za pomocą receptora ACE2.

– „To uderzające odkrycie, ponieważ istnieją inne wirusy – bliżej spokrewnione z SARS-CoV-1, które nie używają ACE2″ – tłumaczy  prof. Simon Anthony,  główny autor badania.

Dodaje, że dzięki temu odkryto zaskakującą rzecz. Większość wirusów z linii 1 w procesie ewolucji utraciło zdolność wykorzystywania receptorów ACE2. Stało się tak przez delecję w ich genomie. Jednakże SARS-CoV-1 w pewnym momencie odzyskał zdolność używania ludzkiego receptora ACE2. Najprawdopodobniej nastąpiło to w momencie zwanym rekombinacją, czyli gdy dwa różne wirusy zaraziły to samo zwierzę, w tym samym czasie. W efekcie powstał hybrydowy wirus, który jest zdolny zarażać ludzi przez ACE2.

Stworzone przez badaczy drzewo genealogiczne pomogło ustalić geograficzne pochodzenie tych wirusów. Okazuje się, że wszystkie wirusy, które korzystają z ACE2 zostały wykryte w prowincji Yunnan. Według naukowców oznacza to, że SARS-CoV-2 nie pochodzi z Wuhan, gdzie zgłoszono pierwsze przypadki COVID-19, a z innych części Chin.

Dlaczego to SARS-CoV-2 wywołał pandemię, a nie SARS-CoV-1?

– „Muszą istnieć jakieś inne, nieznane czynniki, które za tym stoją”  – uważa prof. Simon Anthony i dodaje:  – „Posiadanie zdolności genetycznej do zarażania ludzi to tylko część dłuższej historii. Teraz wiemy, że posiadanie potencjału genetycznego do rozprzestrzeniania się wśród ludzi wcale nie oznacza, że tak się stanie.”

Według badacza, ważne jest to, aby szybko identyfikować wirusy, które stanowią wysokie ryzyko. Później należy prowadzić badania epidemiologiczne i ekologiczne, które wykażą czy i jak ludzie wchodzą w kontakt ze zwierzętami, które są naturalnymi nosicielami tych wirusów.

– „Nasze badanie przypomina również, że istnieje jeszcze wiele wirusów, które musimy lepiej zrozumieć, aby być bezpiecznymi; SARS-CoV-1 i 2 nie będą jedynymi, które nam zagrożą” – podsumowuje badacz.

Koszmar. Para młodych ludzi zmarła na COVID-19? Ich zwłoki odnalazła 11-letnia córeczka…

Źródło: academic.oup.com, PAP

Masaż klasyczny lub relaksacyjny
Masaż klasyczny lub relaksacyjny
59,99 zł
18 dni
do końca oferty!
Wybrany 60-minutowy masaż od 49,99 zł w gabinecie Alice's Institute Kosmetologia w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz