Home Kategorie Życie Mieli wydobyć 7 ton, a wydobyli 17 kg. Tyle bursztynu znaleziono podczas przekopu Mierzei Wiślanej.
5.36K

Mieli wydobyć 7 ton, a wydobyli 17 kg. Tyle bursztynu znaleziono podczas przekopu Mierzei Wiślanej.

Mieli wydobyć 7 ton, a wydobyli 17 kg. Tyle bursztynu znaleziono podczas przekopu Mierzei Wiślanej.

Przekop Mierzei Wiślanej trwa. Gdy rozpoczynano tę inwestycję pojawiły się informacje, że przy okazji wydobyte zostaną olbrzymie ilości bursztynu. Złoża miały być duże, a jednak nie były.

Pierwsze konkretne szacunki na temat ilości bursztynu na terenie, gdzie trwają prace nad przekopem Mierzei Wiślanej z 2015 r. mówiły o 1,4 tony tego cennego surowca. Przy czym rząd zaznaczał, że tylko 500 kilogramów będzie możliwe do wydobycia. W zeszłym roku okazało się, że złoże jest znacznie bogatsze – 6,9 ton.

Z powodu koronawirusa temat przycichł. By pozyskać informacje posłowie i posłanki złożyli interpelację i z zapytaniem o to ile bursztynu jest i ile go wydobyto. Odpowiedzi na nią udzielił Piotr Dziadzio główny geolog kraju, który jest pełnomocnikiem rządu ds. polityki surowcowej.

W odpowiedzi na zapytanie posłów Dziadzio potwierdził, że złoże to łącznie 6,9 tony bursztynu i jednocześnie podał ile tego surowca wydobyto do 14 stycznia 2021 r.

– “Według informacji uzyskanej od Urzędu Morskiego w Gdyni, w ramach prac wykonanych w oparciu o przedmiotową inwestycję, do tej pory wydobyto około 17 kg bursztynu” – czytamy w odpowiedzi.

Wygląda na to, że te 17 kg bursztynu to wszystko, co zostanie wydobyte przy tej okazji. Niestety, wyliczenia swoje, a życie swoje.

– “W związku z tym, iż w trakcie tych prac wydobywane są minimalne ilości ziemi (zwierciny), żadne działania związane z jej przesiewaniem w celu poszukiwania bursztynu nie będą prowadzone” – przekazała Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni portalowi tvregionalna24.pl.

Gdy w 2016 r. mówiono o wydobyciu bursztynu, to wartość złóż szacowano na 900 mln zł. Następnie w maju 2019 r. Minister Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej informował, że wartość złoża szacuje się na 1,4 mln zł. Do obliczeń zastosowano przelicznik równoważny 1 tys. zł za 1 kg bursztynu. Przy takim wskaźniku 17 kg surowca byłoby warte 17 tys. zł. Chyba biznes się nie bardzo kalkulował, czyż nie?

Koszmar w szpitalu. Lekarz mordował pacjentów na oddziale covidowym?

Źródło: Fakt

Off-road: szkolenie z nagraniem HD
Off-road: szkolenie z nagraniem HD
89,99 zł
108 dni
do końca oferty!
45-minutowe szkolenie z jazdy off-road z nagraniem HD i bonem wartościowym za 89,99 zł i więcej opcji w Abstractive

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz