Home Kategorie News Wyjście po 20 z domu tylko z zaświadczeniem. Kraj zaostrza restrykcje.
17.72K

Wyjście po 20 z domu tylko z zaświadczeniem. Kraj zaostrza restrykcje.

Wyjście po 20 z domu tylko z zaświadczeniem. Kraj zaostrza restrykcje.

Słowacja boryka się z trudną sytuacją epidemiczną. Sąsiad Polski w środę wdrożył nowe restrykcje. Między innymi od godz. 20 do godz. 1 nie wolno, z nielicznymi wyjątkami, wychodzić z domu.

Na przejściach granicznych, które pozostały otwarte, ustawiono posterunki kontrolne. Przyjeżdżających na Słowację obowiązuje kwarantanna, można ją jednak skrócić, jeżeli wykona się test na COVID-19.

Przestrzegania przepisów pilnują policjanci w cywilu i żołnierze. Zamknięta jest część przejść granicznych, w tym do Polski.

Na przejściach granicznych, które pozostały otwarte, ustawiono posterunki kontrolne. Przyjeżdżających na Słowację obowiązuje kwarantanna, którą można skrócić, wykonując test na koronawirusa. Wyjątek zrobiono dla kierowców transportu międzynarodowego oraz dla pracowników transgranicznych.

Na wyjście z domu między godz. 20 a godz. 1 w nocy potrzebne jest zaświadczenie od pracodawcy, który musi określić miejsce i godziny pracy. Nieliczne sklepy i zakłady usługowe, które nadal działają, będą zamykane o godz. 20. Można chodzić na spacery z psami, a także biegać lub jeździć na rowerze, ale tylko w granicach powiatu zamieszkania. Więc przepisy są naprawdę wymagające, można tak powiedzieć.

Jak poinformowała rzeczniczka policji słowackiej Denisa Bardyova, część policjantów pilnujących przestrzegania przepisów epidemicznych będzie pracować w cywilu. Rząd zdecydował także o stworzeniu specjalnej linii telefonicznej oraz kontaktu internetowego dla wszystkich, jeżeli chcieliby oni przekazać informacje o łamaniu restrykcji.

Od przyszłego tygodnia zamknięte będą przedszkola i pierwsze klasy szkół podstawowych. Dzieci, których rodzice pracują na pierwszej linii walki z pandemią, będą mogły chodzić do specjalnie dla nich otwartych placówek oświatowych. Od 8 marca w sklepach i środkach komunikacji będą obowiązywać maski klasy FFP2.

Według ostatnich danych na Słowacji we wtorek przybyło 3357 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 101 osób. Łącznie od początku pandemii zanotowano 7489 zgonów. Nieznacznie poprawiła się sytuacja w szpitalach, w których liczba pacjentów z Covid-19 zmniejszyła się o 57 i wynosi 3985. 320 pacjentów znajduje się na oddziałach intensywnej terapii, a 364 potrzebuje przy oddychaniu pomocy respiratorów. Robi się problematycznie.

Zaszczepiono 323 364 osób. Dwie dawki dostały 152 203 osoby. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że od poniedziałku jedynym kryterium podawania szczepionki będzie wiek osób, które się zarejestrowały. Preparat AstraZeneca ma być podawany osobom do 70. roku życia. Sytuacja na Słowacji jest naprawdę ciężka.

Zmarła młoda nauczycielka z Leszna. Tydzień wcześniej przyjęła szczepionkę przeciw COVID-19. Jak na razie nie wiadomo, czy podany preparat miał z tym związek.

Źródło: RadioZet

Serwis klimatyzacji z uzupełnieniem
Serwis klimatyzacji z uzupełnieniem
49,99 zł
150,00 zł
16 dni
do końca oferty!
Serwis klimatyzacji z odgrzybianiem, nabiciem czynnika i więcej od 49,99 zł w Top Gum Opony – 3 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz