Home Kategorie Zdrowie Szokujące dane. Coraz więcej pacjentów zakażonych koronawirusem to osoby młode.
7.70K

Szokujące dane. Coraz więcej pacjentów zakażonych koronawirusem to osoby młode.

Szokujące dane. Coraz więcej pacjentów zakażonych koronawirusem to osoby młode.

Koronawirus w Polsce. Trzecia fala pandemii, jak podają lekarze w wieli polskich szpitalach, coraz częściej dotyka osoby w wieku 30 – 40 lat. Co więcej, 30- i 40-latkowie przechodzą zakażenie coraz gorzej.

– „Trzecia fala pandemii jest zarazem pierwszą, która może tak szeroko dotknąć młodszych ludzi” – podał TVN24.

Tak wynika z rozmów z lekarzami w wielu polskich szpitalach.

– „Mamy coraz więcej chorych trzydziesto-czterdziestoletnich. I to takich z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19” – zaznaczyła w rozmowie ze stacją dr n. med. Magda Wiśniewska, kierownik szpitala tymczasowego przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie.

– „Obniżyła się średnia wieku hospitalizacji pacjentów” – dodał profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

10 procent z takich pacjentów trafia pod respirator…

Szpital w Bolesławcu przeanalizował dla TVN-u, kto zajmował łóżka covidowe i kto zajmuje je teraz. Wynik jest zaskakujący. Najstarsi pacjenci to tylko 55% wszystkich pacjentów, którzy byli przyjęci do placówki od stycznia.

– „Podczas drugiej fali w tym szpitalu było ich 80 procent, a podczas pierwszej – aż 90 procent spośród wszystkich leżących tam pacjentów covidowych” – podał TVN24.

Skąd te dane? Według dyrektora Szpitala Powiatowego w Bolesławcu, Kamila Barczyka, takie statystki są efektem szczepień i wynikiem przechorowania koronawirusa przez osoby 70+ w trakcie pierwszej i drugiej fali. Covidowe łóżka w szpitalu w Bolesławcu zajmuje teraz więcej pacjentów aktywnych zawodowo, niż emerytów.

– „Trzy, cztery razy więcej młodszych osób choruje aniżeli na początku pandemii” – wskazał w rozmowie z TVN24 Bartosz Fiałek, lekarz specjalista w dziedzinie reumatologii.

Według Fiałka wpływ ma na to fakt, że osoby młodsze nie są zaszczepione, a przez to nie są tak odporne na nowe warianty wirusa.

Oprócz tego przebieg choroby u 30- i 40-latków jest cięższy, o czym świadczy fakt, że około 10% pacjentów trafia pod respirator.

Dobrą wiadomością jest to, że więcej osób wygrywa walkę z COVID. Liczba zgonów jest nawet o połowę niższa niż w przypadku drugiej fali.

Źródło: TVN

Kurs online: Konsultant ślubny z MEN
Kurs online: Konsultant ślubny z MEN
69,00 zł
249,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: konsultant ślubny – organizator wesel i przyjęć ślubnych z zaświadcz. MEN za 69 zł w P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz