Home Kategorie Zdrowie Zachorowali na COVID-19 po szczepieniu dwoma dawkami. Jak to możliwe?
6.58K

Zachorowali na COVID-19 po szczepieniu dwoma dawkami. Jak to możliwe?

Zachorowali na COVID-19 po szczepieniu dwoma dawkami. Jak to możliwe?

Czy da się zachorować na COVID-19 po przyjęciu dwóch dawek szczepionki? Okazuje się, że tak. W Polsce rejestruje się przypadki osób, które mimo pełnego szczepienia zakaziły się koronawirusem i pojawiły się u nich objawy.

Gazeta Wyborcza informuje o przypadkach medyków, którzy pomimo zaszczepienia dwiema dawkami szczepionki zachorowali na COVID-19. GW przytacza historię pani Magdy, która pracuje w szpitalu w Krakowie. Kobieta otrzymała dwie dawki szczepionki firmy Pfizer, ale po miesiącu zaczęła mieć niepokojące objawy – była osłabiona, miała gorączkę i wymiotowała. Dostała skierowanie na test PCR na koronawirusa. Wynik był pozytywny.

– „Na początku myślałam, że może wynik jest fałszywie dodatni. Przestałam mieć złudzenia, gdy pozytywny wynik otrzymali moi najbliżsi” – powiedziała w rozmowie z ”Wyborczą” Pani Magda.

Historia pani Magdy to nie jedyny taki przypadek. Jak podaje Wyborcza, dyrektorzy krakowskich szpitali mówią, że pojawiają się pojedyncze przypadki pracowników, którzy po pełnym szczepieniu jednak zakazili się koronawirusem.

Nie istnieje szczepionka, która wykazywałaby 100% skuteczności. Dlatego też trzeba mieć na uwadze ryzyko ponownego zakażenia. Takie przypadki zdarzają się jednak rzadko.

– „To nie jest nic nadzwyczajnego ani zaskakującego. Takie sytuacje pojawiały się także w trakcie badań klinicznych” – powiedział w rozmowie z ”Wyborczą” prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jaka jest skuteczność szczepionek na COVID-19? Eksperci nie mają wątpliwości w kwestii skuteczności szczepionek mRNA. Badania przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention wykazało, że dwie dawki szczpionki Pfizer lub Moderna w 90% zapobiegają zakażeniu koronawirusem. Pojedyncza dawka obu szczepionek jest skuteczna w 80%.

– „Analiza dowiodła, że po szczepieniu mamy bardzo dużą redukcję zakażeń. I co najistotniejsze, wszystkie dostępne szczepionki w 100 proc. chronią przed śmiercią i najcięższym przebiegiem zakażenia” – stwierdził prof. Pyrć.

Kierowca autobusu zasłabł i staranował auto. Okazało się, że jest zakażony koronawirusem.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zestaw Fish & Chips
Zestaw Fish & Chips
40,50 zł
54,00 zł
Oferta zakończona!
Zestaw Fish & Chips od 40,50 zł z opcją na wynos lub w dostawie w Może Ryba – Fish & Chips w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz