Home Kategorie News Piwo, herbata i kawa droższe o 1 zł. Rząd wprowadza opłatę produktową.
3.51K

Piwo, herbata i kawa droższe o 1 zł. Rząd wprowadza opłatę produktową.

Piwo, herbata i kawa droższe o 1 zł. Rząd wprowadza opłatę produktową.

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt przepisów, który wprowadza opłatę produktową. Podatek ma objąć napoje wydawane w jednorazowych, plastikowych kubkach.

Przepisy przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W projekcie czytamy, że maksymalna stawka opłaty produktowej wynosić będzie 1 zł.

Podatek ma być pobierany od jednorazowych kubków wydawanych klientom przez jednostki handlu detalicznego, hurtownie lub lokale gastronomiczne. Na wydających jednorazowe opakowania spoczywać będzie obowiązek zapewnienia klientom możliwości odebrania zamówienia w opakowaniu wielokrotnego użytku lub wykonanego z innego materiału niż plastik.

Wprowadzenie opłaty produktowej ma dostosować krajowe prawo do uchwalonej w czerwcu 2019 roku dyrektywy UE w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

„Opłata ma na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku.”

Celem nowego prawa jest ograniczenie stosowania jednorazowych przedmiotów z plastiku, jak kubki, słomki, talerze czy mieszadełka.

Pieniądze pobrane w ramach nowego podatku mają być przeznaczone na gospodarowanie plastikowymi odpadami. Ministerstwo Klimatu podaje, że przychody z podatku wyniosą 21 mln zł.

Lockdown będzie przedłużony. Nieoficjalnie: rząd chce kontynuować obostrzenia po 9 kwietnia.

Źródło: money.pl

Colorland - fotoksiążka różne formaty
Colorland - fotoksiążka różne formaty
36,00 zł
Oferta zakończona!
Od 31 zł: Fotoksiążka A3, A4 i więcej z Colorland.pl

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz