Home Kategorie News 500 plus będzie podniesione do 700 zł? Ministerstwo Finansów deklaruje gotowość.
10.76K

500 plus będzie podniesione do 700 zł? Ministerstwo Finansów deklaruje gotowość.

500 plus będzie podniesione do 700 zł? Ministerstwo Finansów deklaruje gotowość.

Nie ma problemu z podniesieniem 500 plus do 700 zł – zadeklarował minister finansów Tadeusz Kościński. Jak poinformował minister, gdy tylko zostanie zgłoszona taka potrzeba, pieniądze się znajdą.

Od 2016 roku, gdy wprowadzono 500 plus, nie było ono waloryzowane, a inflacja w tym czasie wzrosła. Według wyliczeń ekspertów, 500 zł otrzymywane przez rodziców dzisiaj ma siłę nabywczą nieco większą niż 400 zł 5 lat temu.

Rząd do tej pory dawał do zrozumienia, że podwyżki 500 plus nie będzie. A przynajmniej przed 2023 rokiem, gdy według planu mają odbyć się wybory. Coraz więcej przecieków mówi jednak o niepewnej przyszłości Zjednoczonej Prawicy i coraz poważniejszych konfliktach między koalicjantami. Możliwe więc, że 500 plus zostanie podniesione prędzej. Minister finansów zadeklarował właśnie, że pieniądze na dodatkowe 200 zł znajdzie bez problemu.

Emerytury i renty co roku przechodzą waloryzację zgodnie z współczynnikiem inflacji tak, aby zachować ich siłę nabywczą. Z tego powodu minimalna emerytura w 2021 roku wynosi 1250,88 zł.

500 plus od momentu wejścia w życie nie zmieniło się, ale ze względu na inflację za te same 500 zł można dzisiaj kupić mniej. Aby siła nabywcza świadczenia była obecnie taka sama, jak w 2016 roku, powinno ono być podwyższone do ok. 560 zł.

Do tej pory jednak rząd jasno twierdził, że planów na podwyżkę 500 plus nie ma. Niespodziewanie jednak Tadeusz Kościński wyznał na antenie Polsat New, że gdyby otrzymał taką prośbę od premiera, nie byłoby problemów z podwyższeniem 500 plus o nawet 200 zł.

– „Zrobiłbym wszystko, co mogę, aby spełnić taką prośbę. (…) Na 700 plus pieniądze by się znalazły, ale zawsze kosztem czegoś. Tak długo, jak nie podniesiemy podatków, a nie mamy takich planów, trzeba byłoby komuś zabrać, aby innemu dać. To nie są kwoty, które zrujnują budżet, ale utrudnią działanie w innych celach” – powiedział.

Szef resortu finansów przyznał, że dodatkowe pieniądze musiałby być zebrane z innych obszarów budżetu. Obecnie program Rodzina 500 plus kosztuje 40 mld zł rocznie. Gdyby świadczenie zostało podwyższone do 700 zł, kosztowałoby nas 56 mld zł.

Ekonomiści wnosili, żeby na czas pandemii wstrzymać wypłatę świadczenia, gdyż odpowiada ono za połowę oficjalnego deficytu budżetowego.

Lockdown będzie przedłużony. Nieoficjalnie: rząd chce kontynuować obostrzenia po 9 kwietnia.

Źródło: Polsat News

eKurs: Microsoft Office Master
eKurs: Microsoft Office Master
29,00 zł
99,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: pakiet 15 kursów Microsoft Office z dyplomem od 29 zł z firmą Expose

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz