33.72K
Jak się leczyć chorując na COVID-19 w domu ? Najnowsze wytyczne ekspertów.

Koronawirusem może zarazić się każdy z nas. Nie każdy jednak przejdzie COVID-19 w ten sam sposób. Zdecydowana większość chorych ma lekkie objawy COVID-19 i może wracać do zdrowia w domowym zaciszu. A jak leczyć COVID-19 w domu? Jakie leki i urządzenia warto kupić zawczasu, nim jeszcze dopadnie nas choroba?
Pacjent leczony w domu na koronawirusa, zwłaszcza jeśli występuje u niego ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, powinien być stale monitorowany. Jest to związane z ryzykiem nagłego pogorszenia zdrowia, które wymaga szybkiej hospitalizacji. Natomiast jeżeli chodzi o łagodny przebieg koronawirusa, lekarze zalecają stosowanie leków objawowych, podobnie jak w przypadku innych ostrych infekcji wirusowych dróg oddechowych.
- Nie należy stosować tlenoterapii domowej w ostrej fazie choroby w związku z ryzykiem gwałtownego pogorszenia się stanu zagrażającego życiu. Konieczność stosowania tlenoterapii w leczeniu koronawirusa stanowi bezwzględne wskazanie do hospitalizacji.
- Nie należy stosować deksametazonu u chorych na COVID-19 leczonych w warunkach domowych
- Nie należy stosować w leczeniu COVID-19 leków o potencjalnym działaniu przeciwwirusowym charakteryzujących się wątpliwą skutecznością lub o dowiedzionej nieskuteczności, w tym: amantadyny, chlorochiny, hydrochlorochiny, lopinawiru z rytonawirem, azytromycyny.
- Nie zaleca się stosowania glikokortykosteroidów wziewnych w leczeniu COVID-19
- Poleca się stosowanie leków przeciwgorączkowych (najskuteczniejsze są niesteroidowe leki przeciwzapalne lub paracetamol) w przypadku gorączki powyżej 38,5 st. C. Zalecana dobowa dawka to paracetamol ok. 4×1 g) lub ibuprofen (3 x 400 mg).
- Poleca się utrzymanie podaży płynów odpowiedniej do temperatury ciała, ale nie mniejszej niż 2 tys. ml na dobę. W przypadku chorych z przewlekłą niewydolnością serca i przewlekłą niewydolnością nerek wskazana jest samokontrola diurezy, nasilenia obrzęków oraz codzienny pomiar masy ciała.
- Poleca się monitorowanie saturacji krwi tętniczej tlenem za pomocą pulsoksymetru u wszystkich pacjentów z dusznością spoczynkową, a szczególnie u osób w wieku 60 plus.
- Brak wiarygodnych danych dotyczących skuteczności innych leków i suplementów diety w leczeniu COVID-19, w tym witaminy C i cynku.
- Nie istnieją wiarygodne dane, które wiązałyby przyjmowanie witaminy D z prawdopodobieństwem zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 i zachorowaniem na COVID-19. Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji istnieje jednak ryzyko cięższego przebiegu choroby u osób z niedoborami witaminy D.
- Poleca się stosowanie leków przeciwkaszlowych u chorych z nasilonym kaszlem (utrudniającym mówienie i sen). W ciężkich przypadkach można rozważyć stosowanie preparatów z zawartością kodeiny.Wytyczne mówią żeby leczenie kaszlu zacząć od miodu. -“Jeśli ten nie pomoże, należy przyjmować fosforan kodeiny w dawce 4 x15 mg na dobę.” – mówi lek. med. Michał Domaszewski.
- Nie należy również brać ciepłych kąpieli – z powodu osłabienia w wannie można nawet stracić przytomność.
Zaleca się skierowanie pacjenta do szpitala, w razie wystąpienia następujących okoliczności:
- Duszności występującej w spoczynku i utrudniającej mówienie (częstości oddechów powyżej 30 na minutę)
- Gorączki powyżej 39 st. C. – szczególnie utrzymującej się przez ponad dobę i powodującej bardzo znaczne osłabienie pacjenta w wieku średnim lub podeszłym.
- Zmian świadomości i zachowania – trudność w obudzeniu chorego, niepokojąca zmiana zachowania i sposobu mówienia, utrudniony lub niemożliwy kontakt z chorym.
- Spadku ciśnienia tętniczego krwi poniżej 90/60 mmHg (jeśli chory zazwyczaj ma wyższe).
- Sinicy lub hipoksemii – saturacji krwi tętniczej tlenem zmierzonej pulsoksymetrem <94 proc. (w przypadku chorych z przewlekłą niewydolnością oddechową – np. POChP, zwłóknienie płuc – SpO2 <88 proc.). Hipoksemia jest wskazaniem do hospitalizacji niezależnie od subiektywnego uczucia duszności.
- Bólu w klatce piersiowej
Małgorzata Kożuchowska jest nieuleczalnie chora. Jej wyznanie łamie serce.
Źródło :medonet.pl
Twoja reakcja?

Super
0

Ha ha
5

Wow
0

Smutny
2

Zły
0
Zostaw swój komentarz