Home Kategorie Zdrowie Nowe mutacje koronawirusa. Oto, co najbardziej niepokoi ekspertów.
8.62K

Nowe mutacje koronawirusa. Oto, co najbardziej niepokoi ekspertów.

Nowe mutacje koronawirusa. Oto, co najbardziej niepokoi ekspertów.

Brytyjska odmiana koronawirusa charakteryzuje się większą zakażalnością i prowadzi do większej liczby hospitalizacji. To z kolei powód niewydolności służby zdrowia.

Jakiś czas temu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w Polsce brytyjska mutacja wypiera inne rodzaje koronawirusa. Jej udział sięga już 80%. Jeszcze na początku marca było to zaledwie 30%. Ta mutacja jest groźniejsza nie tylko ze względu na większą zaraźliwość, ale i śmiertelność.

– “Niepokoi nas łatwość, z jaką wirus przechodzi z jednej osoby na drugą, co jest efektem mutacji” – mówi farmakolog, dr Leszek Borkowski.

– „Mutacja to jest błąd, jaki powstaje w przepisywaniu białka w czasie replikacji. Jeżeli takich mutacji mamy więcej, to mamy wariant, jeżeli ta zmiana się utrwala, to wtedy mamy nowy szczep wirusa. Na szczęście szczepu nie zarejestrowano, zarejestrowano kilka wariantów, mówię tutaj o wariancie brytyjskim, południowoafrykańskim, brazylijskim, szczególnie tym związanym z miastem Manaus, czy kalifornijskim” – wylicza dr Leszek Borkowski.

– „Limfocyty B, czyli limfocyty pamięci, uczą się, jak rozpoznawać białka wirusa w pewnym przedziale. Jeżeli białko wirusa zawiera fragment zmutowany, który wykracza poza tolerancję pamięci limfocytu B, to wtedy ochrona organizmu będzie zdecydowanie mniejsza. Cały czas mówimy o najgroźniejszym białku kolca, ono stanowi klucz do drzwi naszej komórki. Jeżeli mamy metodę zablokowania tego klucza, to wirus nie dostanie się do naszych komórek i nie zarazi nas.”

Borkowski podkreśla, że nie można przewidzieć w jakim kierunku pójdą mutacje. Jak przypomina, zarejestrowano już ponad 15 tys. mutacji, a z tej liczby naprawdę groźnych jest około 5. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zaszczepienie jak największej liczby osób. W Polsce tymczasem dwiema dawkami szczepionki zostało niespełna 1,9 mln osób. Przynajmniej jedną dawkę otrzymało około 3,5 mln Polaków. To nieco ponad 8% społeczeństwa.

Szczepionki chronią nie tylko przed jedną konkretną wersją wirusa, ale również przed innymi – poprzez ćwiczenie układu immunologicznego. W efekcie nawet jeśli dojdzie do zakażenia, osoba taka przejdzie chorobę łagodniej i nie wymaga hospitalizacji czy respiratora.

Przeszedłeś COVID-19? To nie koniec. Zobacz, co należy zrobić dalej.

Źródło: newseria.pl

Wyszczuplanie i usuwanie cellulitu
Wyszczuplanie i usuwanie cellulitu
49,99 zł
150,00 zł
18 dni
do końca oferty!
Pakiet 5 zabiegów na wybranych urządzeniach za 49,99 zł i więcej w Fit Dance Fun Beauty w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz