Home Kategorie Ludzie Lech Wałęsa ostro o księżach. Były prezydent nie przebierał w słowach.

Lech Wałęsa ostro o księżach. Były prezydent nie przebierał w słowach.

Lech Wałęsa ostro o księżach. Były prezydent nie przebierał w słowach.

Przed Wielkanocą Lech Wałęsa zgodził się porozmawiać z Faktem. W szczerej rozmowie pojawia się wiele kwestii, o których były prezydent nie mówił wcześniej.

Wałęsa w wywiadzie mówi o przemijaniu, operacji serca, testamencie, pogrzebie… Jednak to nie wszystko. Z ust Wałęsy padły szokujące słowa o Kościele i księżach. Mogą one być dla niektórych bardzo przykre.

Fakt: Jak się pan czuje, panie prezydencie?

Lech Wałęsa: Jak 77-latek.

A po operacji?

Jeszcze gorzej troszkę. Coś mnie tam szczypie, boli.

Nie jest pan posłusznym pacjentem, prawda?

Ja wolę z dala się trzymać od medyków. Jestem przecież niezależny, samorządny i niereformowalny – ktoś powiedział i chyba miał rację.

Jakie są zalecenia lekarzy?

Zawsze mówią: mniej pracy, mniej stresu, więcej wypoczynku.

A pan po trzech dniach wrócił do pracy?

Bo ja się boję, że jak odejdę do tej wieczności i zaczną mnie rozliczać, to powiedzą: człowieku, dostałeś tyle talentów, a coś ty z nimi robił, zakopał? Staram się jak najwięcej dobrego zrobić.

Czyli Lech Wałęsa musi się jeszcze poprawić?

Tak, co tylko możliwe muszę poprawić. Tu żyjemy maksimum 100 lat, a tam będzie wieczność. Muszę dawać z siebie wszystko i iść jak najuczciwszą prostą drogą, a oceny będą tam. Ja myślę, że Pan Bóg zorganizował to tak, że każdy człowiek ma wmontowany taki aparacik, jak w samochodach, i wszystko o nas wie. Potem człowiek przechodzi przez specjalną bramkę i idzie do piekła albo do nieba.

Bał się pan tej operacji?

Nie. Ja się boję tylko Pana Boga i troszeczkę mojej żony…

Ale nagrał pan film taki trochę pożegnalny…

Bo jestem realistą. Mam już tyle lat, że każda operacja może się skończyć źle. Mówiłem więc o tym, że zdaję sobie z tego sprawę.

Ludzie się bali o pana.

Nie tam.

Dużo dobrych słów padło.

To prawda, wyjątkowo. Dawno już tak nie miałem. Poniżej jeden procent było negatywnych komentarzy, a na jednym moim wpisie było aż milion trzysta tysięcy odbiorców. Nieprawdopodobne.

A bliscy jak do tego podchodzili?

Ja już nieraz miałem problemy, więc oni się już przyzwyczaili, że czasem coś się dzieje z tym sercem. Przecież te dwie kosy, czyli 77 lat, mam poza sobą, w związku z tym w którymś momencie będzie „cześć”, „adios”. Ja tam chcę iść. Tam jest lepiej.

Pan ciągle to mówi…

Gdyby było źle, to ktoś by przecież musiał uciec. A ktoś uciekł? Nikt.

Bo może nie da się uciec…

Jak to się nie da, na pewno się da.

Umawialiśmy się już, że kiedyś da pan znak, jak tam jest…

Tak. Dam.

W Polsce wielu ludzi odchodzi teraz od kościoła.

To wszystko znak czasów. Teraz jest czas innego papieża, który czyści, robi z kościołem porządek. To oczyszczenie powoduje takie zachowania. Z różnych powodów ludzie odchodzą.

Ale pan został.

Bo ja wierzę w Pana Boga, a nie jakimś klechom. Nie wierzę w księży, bo są grzeszni i gorsi jeszcze ode mnie może. Ale wierzę w to, że jednak coś jest. Niemożliwe, żeby świat sam się sterował. To jest jakaś mądrość złożona, która tym wszystkim musi kierować.

W czasie pandemii ludzie boją się chodzić do kościoła.

Kościoły to są miejsca, które stworzył człowiek z różnych powodów. To nie Pan Bóg to zrobił, ale my. Stworzono na przykład po to, by pieniądze zbierać. Ale mnie to jest potrzebne, bo ja zapomniałem, nie doczytałem. A ci biskupi i księża siedzą w tym, to mi dopowiedzą, doczytają. Ja już przez tyle lat się przyzwyczaiłem. Nigdy nie opuściłem mszy w niedzielę. Nawet jak byłem w samolocie, to musiała być. Ja naprawdę wierzę, widzę Pana Boga. Jak zamkną kościoły, to pójdę pod kościół. Moje dzieci mniej chodzą do kościoła. Ale jak postarzeją się, to będą chodzić.

Fotoobraz na płótnie różne formaty
Fotoobraz na płótnie różne formaty
20,00 zł
Oferta zakończona!
Fotoobraz z Twoim zdjęciem na płótnie Canvas w różnych formatach od 20zł na Colorland.pl

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz