Home Kategorie Zdrowie Ważne! Te objawy sygnalizują ciężki przebieg koronawirusem.
11.47K

Ważne! Te objawy sygnalizują ciężki przebieg koronawirusem.

Ważne! Te objawy sygnalizują ciężki przebieg koronawirusem.

Zakażeniu koronawirusem często towarzyszy szereg symptomów, takich jak duszności czy utrata węchu i smaku. Ekspert zdecydował się wskazać objawy, wskazujące na ciężki przebieg choroby.

– “W trakcie ostrej infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 mogą wystąpić różne zaburzenia ze strony układu nerwowego, w tym również ze strony mózgowia, które określa się jako encefalopatia. Są to na przykład zaburzenia stanu świadomości, senność, bóle głowy, nudności, wymioty. Mogą się pojawić drgawki, objawy ogniskowe oraz zaburzenia przytomności” – komentuje kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Konrad Rejdak.

Prof. Rejdak tłumaczył, że popularnym objawem nadal jest utrata węchu i smaku.

– “Aktualnie, przy wariancie brytyjskim koronawirusa rzadziej się to obserwuje, ale nadal 60-70 proc. chorych może mieć te symptomy” – powiedział neurolog.

Warto jednocześnie zauważyć, że u osób w młodym wieku, COVID-19 nawet w łagodnej wersji, może upośledzić układ odpornościowy.

– “Mogą to być: przedłużająca się utrata węchu i smaku, przewlekłe zmęczenie oraz bardzo dotkliwe zaburzenia funkcji poznawczych, określane jako „mgła mózgowa”, takie jak trudności w koncentracji, szybkości myślenia” – tłumaczył profesor.

Jak wyjaśniał neurolog inwazja wirusa SARS-CoV-2 do układu nerwowego przebiega najczęściej nerwami węchowymi, ale też przez nerw błędny, dzięki czemu wirus może dostać się do układu nerwowego i siać tam spustoszenie.

– “Wiadomo, że nawet niewielka ilość wirusa w układzie nerwowym indukuje bardzo silną reakcję zapalną. To sprawia, że mogą wystąpić zupełnie nieprzewidywalne reakcje z uszkodzeniem mózgu włącznie. Na szczęście nie jest to częste” – powiedział profesor.

– “To będzie przedmiotem dalszych obserwacji, prowadzonych w dużej populacji osób po przebytym COVID-19. Będziemy badać stan ich zdrowia za pięć, 10 a nawet 20 lat” – podsumował neurolog.

Koronawirus raport 06.04.2021. Świąteczny niski wskaźnik zakażeń.

Źródło: WP

Masaż leczniczy z konsultacją
Masaż leczniczy z konsultacją
39,99 zł
50,00 zł
18 dni
do końca oferty!
Masaż leczniczy z konsultacją od 39,99 zł w Centrum Rehabilitacji i Terapii Rehabilis w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz