Home Kategorie Zdrowie Ekspert twierdzi, że istnieje związek pomiędzy szczepionką AstraZeneca a zakrzepami.
3.55K

Ekspert twierdzi, że istnieje związek pomiędzy szczepionką AstraZeneca a zakrzepami.

Ekspert twierdzi, że istnieje związek pomiędzy szczepionką AstraZeneca a zakrzepami.

Szef zespołu ds. oceny szczepionek Europejskiej Agencji Leków Marco Cavaleri powiedział, że obecnie coraz ciężej twierdzić, że nie istnieje związek pomiędzy szczepionką AstraZeneca, a przypadkami zakrzepów krwi.

W wywiadzie dla „Il Messaggero”, który ukazał się we wtorek, Cavaleri odniósł się do pogłębionych badań nad przypadkami zakrzepicy u osób powyżej 55 roku życia, w szczególności kobiet. Wyjaśnił, że prace te są „dalekie od zakończenia”.

– „Dążymy do tego, by mieć jasny obraz tego, co się dzieje, określić szczegółowo ten objaw wynikający ze szczepionki” – zapewnił.

Dziennikarze zapytali, czy można stwierdzić, że wynika on ze szczepionki. Na to pytanie ekspert odpowiedział:

– „Według mnie możemy już to powiedzieć, to jasne, że jest związek ze szczepionką.”

Zastrzegł jednak, że EMA nie wie na razie, “co powoduje taką reakcję”.

Cavaleri powiedział, że w najbliższym czasie agencja stwierdzi, że „związek jest, ale jak do tego dochodzi, trzeba to ustalić”.

Jako następny krok omawianych badań zapowiedział badanie poszczególnych grup wiekowych, szczególnie młodych kobiet.

Ekspert zastrzegł jednak, że ciężko będzie wskazać limit wieku osób, którym będzie można podawać preparat, jak zrobiły to już niektóre kraje.

– „Powód jest bardzo prosty: jesteśmy agencją regulacyjną i musimy mieć bardzo precyzyjne dane na temat stosunku ryzyka i korzyści” – dodał.

– „Agencje zdrowia publicznego, które zarządzają różnymi kampaniami szczepień, mają różne możliwości do dyspozycji i mogą z nich korzystać tak, jak uważają najlepiej” – zaznaczył przedstawiciel EMA.

W połowie zeszłego miesiąca EMA poinformowała, że szczepionka na COVID-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. Dyrektor Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke przekazała wówczas, że podawanie preparatu nie wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia zakrzepów.

– „Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed COVID-19 przeważają (…) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które ją otrzymały” – oświadczyła Cooke.

EMA nie stwierdziła żadnych problemów w kwestii jakości lub konkretnej serii szczepionki. Zapowiedziała również, że zamierza nadal badać doniesienia w kwestii związku pomiędzy zakrzepami krwi a szczepionką.

Agencja przyznała jednocześnie, że szczepionka “może być związana z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi związanych z trombocytopenią, tj. niskim poziomem płytek krwi (elementów we krwi, które pomagają w krzepnięciu), z krwawieniem lub bez krwawienia, w tym z rzadkimi przypadkami zakrzepów w naczyniach odprowadzających krew z mózgu (CVST)”.

Maryla Rodowicz odczuła skutki uboczne szczepionki. Jak czuje się teraz gwiazda?

Źródło: PAP

Wybrany catering na 3-20 dni
Wybrany catering na 3-20 dni
119,99 zł
150,00 zł
Oferta zakończona!
Dieta tradycyjna lub wegetariańska z dowozem na 3 dni za 119,99 zł i więcej w firmie Mr Granola – Catering Dietetyczny

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz