Home Kategorie News Czas na kolejną podwyżkę. Rachunki pójdą w górę nawet o 45%!
9.60K

Czas na kolejną podwyżkę. Rachunki pójdą w górę nawet o 45%!

Czas na kolejną podwyżkę. Rachunki pójdą w górę nawet o 45%!

Podwyżka rachunków już niedługo może mocno odcisnąć się na finansach wielu gospodarstw domowych. Tym razem samorządy chcą zwiększenia opłat za wodę oraz ścieki, niektóre z nich nawet o 45%.

Podwyżka cen prądu i ogrzewania to nie wszystko, co nas czeka w tym roku. Do portfeli Polaków chcą sięgnąć też władze lokalne. Samorządy chcą zwiększenia opłat za wodę i odbiór ścieków na kolejne trzy lata.

Gazeta.pl informuje, że do Wód Polskich trafiło już 70% wniosków w sprawie opłat wodno-kanalizacyjnych. Aż 94% z nich zawiera postulat zwiększenia cen. Rekordzistą pod tym względem jest województwo łódzkie – podwyżka o 45,23%. Najbardziej zrównoważoną propozycję przekazało województwo śląskie – 12%. Podwyżka w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, podkarpackim, świętokrzyskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim ma wynosić ok. 20%.

Dlaczego samorządy chcą wyższych opłat? Z powodu inflacji, podwyżek kosztów energii oraz wynagrodzeń. Z takimi argumentami nie zgadza się Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

– „Kiedy to policzyliśmy, to widzimy, że absolutnie nie są to koszty rzędu 20 proc., jest to absolutnie za dużo” – przyznał szef WP w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Według Dacy podwyżka, której domagają się samorządy jest próbą ratowania budżetów, które nadszarpnęła pandemia. Podobnie było w przypadku wzrostu opłaty dzierżawionej oraz podatków lokalnych.

– „Zdarzało się, że samorządy poprzez dywidendy zarabiały na tym procesie setki milionów złotych” – zdradził Daca.

Wody Polskie deklarują, że na takie praktyki nie ma zgody.

– „Dostęp do słodkiej wody jest jednym z podstawowych praw człowieka według ONZ” – przypomniał prezes.

Daca twierdzi, że przez podwyżkę cen woda może stać się towarem luksusowym, a przecież „powinna być dostępna dla każdego”.

Prezes WP przypomina, że średnia cena wody w Polsce jest w granicy średniej stawki europejskiej. Dla niektórych obywateli obecne koszty i tak są już wysokie, a podwyżka tylko pogorszy sprawę. Daca twierdzi, że ceny nie mogą być barierą ograniczającą dostęp do wody dla mniej zamożnych.

Brak zgody ze strony Wód Polskich to jednak nie wszystko. Daca mówi, że wnioski o drastyczne zawyżenie cen mogą być nawet kierowane do sądu. Na razie prezes apeluje do władz lokalnych o rezygnację z podwyżek i nadzorowanie taryf, które są ustalane przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne.

800+ zamiast 500+. Podwyżka jest jak najbardziej realna.

Źródło: gazeta.pl, Nasz Dziennik

Jazda sportowym autem po torze
Jazda sportowym autem po torze
109,00 zł
119,00 zł
256 dni
do końca oferty!
Przejazd wybranym sportowym autem po torze od 109 zł z firmą motoprezent.pl – wiele lokalizacji do wyboru

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz