Home Kategorie News PILNE! Jest decyzja Polski w sprawie szczepień preparatem AstraZeneca.
13.01K

PILNE! Jest decyzja Polski w sprawie szczepień preparatem AstraZeneca.

PILNE! Jest decyzja Polski w sprawie szczepień preparatem AstraZeneca.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia odniósł się do oświadczenia Europejskiej Agencji Leków w sprawie szczepionek firmy AstraZeneca.

Andrusiewicz przekazał, że Polska nie ma zamiaru zmieniać polityki dotyczącej szczepień tą szczepionką. Na konferencji prasowej rzecznik powiedział, że szef ministerstwa Adam Niedzielski odbył spotkanie z ministrami zdrowia wszystkich państw UE m.in. w zakresie komunikatu, który wydała Europejska Agencja Leków.

– „Na dzień dzisiejszy, my jako Polska, jako Ministerstwo Zdrowia również potwierdzamy – szczepionka AstraZeneca jest szczepionką skuteczną i jest szczepionką bezpieczną. W Polsce nie mamy potwierdzonego żadnego zgonu po szczepieniach AstraZeneką. Nie mamy potwierdzonego zgonu związanego bezpośrednio z jakąkolwiek szczepionką” – powiedział Andrusiewicz.

Zaznaczył również, że zgony po szczepieniach są zgłaszane, ale analiza pokazuje, iż na ten moment nie mają one bezpośredniego związku ze szczepieniem.

Andrusiewicz przypomniał, że w Polsce wykonano do tej pory 6,7 mln szczepień, z czego odczynów niepożądanych odnotowano zaledwie 5,7 tys.

– „To oznacza, że jesteśmy w tej chwili na poziomie poniżej jednego promila niepożądanych odczynów poszczepiennych przy szczepieniu wszystkimi szczepionkami w Polsce” – wskazał.

Rzecznik podkreślił, że każda obecnie dostępna szczepionka jest skuteczna bezpieczna. Zapytano go, czy na przykładzie państw europejskich resort ma zamiar wprowadzić kryteria podawania szczepionki AstraZeneca lub, czy planowany jest schemat mieszany, tak aby druga dawka była innym preparatem.

– „Nikt z ekspertów nie zarekomenduje państwu, żeby mieszać szczepionki. Nie ma takiej możliwości” – powiedział Andrusiewicz.

Rzecznik dodał też, że w charakterystyce produktu leczniczego wskazania EMA dotyczące szczepionki AstraZeneca będą dopisane.

– “Czyli zostanie dopisana m.in. możliwość reakcji organizmu na szczepienie związane m.in. z zakrzepowością” – stwierdził rzecznik.

Zaznaczył, że w obecnej chwili ze strony ekspertów nie ma żadnych wskazań, co do zmiany podejścia w zakresie szczepień. Ograniczenia w stosowaniu AstraZeneki wprowadziły m.in. Niemcy i Włochy, gdzie może być ona podawana wyłącznie osobom powyżej 60 roku życia. W Wielkiej Brytanii tę granicę ustalono na 30 lat.

Odkryty został kolejny wariant COVID-19. Jest o wiele bardziej zaraźliwy.

Źródło: PAP

Pole dance: 4 lub 8 zajęć
Pole dance: 4 lub 8 zajęć
69,99 zł
140,00 zł
Oferta zakończona!
Pole dance: 4 zajęcia dla 1 osoby za 69,99 zł i więcej opcji w Akademii Pole Dance w Bydgoszczy (do -55%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz