Home Kategorie Życie Koniec obostrzeń 30 kwietnia? „Najwyższy czas ogłosić koniec lockdownu”.
19.76K

Koniec obostrzeń 30 kwietnia? „Najwyższy czas ogłosić koniec lockdownu”.

Koniec obostrzeń 30 kwietnia? „Najwyższy czas ogłosić koniec lockdownu”.

Mateusz Morawiecki został poproszony o oficjalne zakończenie lockdownu 30 kwietnia 2021 roku. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz twierdzi, że najwyższy czas wrócić do funkcjonowania gospodarki.

Lockdown miał być stopniowo kończony po Wielkanocy. Trzecia fala okazała się jednak być silniejsza, niż przypuszczano i z tej obietnicy rządzący musieli się wycofać, przedłużając ograniczenia.

Na luzowanie obostrzeń w najbliższym czasie nie mamy co liczyć. Minister zdrowia wprost powiedział, że majówki w tym roku nie będzie, a rząd po cichu przedłużył prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, co może wskazywać na to, że rodzice będą musieli zostać w domu z dziećmi na kolejne tygodnie. W tym czasie pojawił się apel rzecznika MŚP, aby lockdown zakończyć 30 kwietnia.

Premier na początku lutego prosił, aby wytrzymać jeszcze chwilę, do czerwca. Zaczyna jednak okazywać się, że te prognozy były zbyt optymistyczne. Paweł Borys, szef PFR, jako datę możliwego zakończenia lockdownu wskazuje obecnie lipiec.

Przedsiębiorcy nie mogą jednak tyle czekać. W ich imieniu oficjalny apel do Mateusza Morawieckiego wystosował Adam Abramowicz. Uważa on, że lockdown powinien zakończyć się najpóźniej 30 kwietnia.

– „Najwyższy czas ogłosić koniec lockdownu gospodarki. Ostateczny termin zakończenia „operacji odmrażania” całości gospodarki nie powinien przekroczyć daty 30 kwietnia br. Jeżeli uda się zrobić to wcześniej, tym lepiej dla budżetu. Przedsiębiorcy już teraz muszą otrzymać wiążącą informację do kiedy maksymalnie będą musieli finansować dalszy przestój.”

Lockdown jest podwójnym problemem dla przedsiębiorców. Największe kłopoty sprawia brak możliwości obsługiwania klientów, co przekłada się na brak przychodów, przy jednoczesnym obowiązku wypłacania wynagrodzeń i regulowania innych zobowiązań.

Poza tym uciążliwy jest brak wiedzy na temat tego, ile potrwa lockdown, przez co przedsiębiorcy nie wiedzą, jak długo będą zmuszeni funkcjonować bez możliwości zaczerpnięcia finansowego oddechu.

– „Ustalenie i podanie do publicznej wiadomości ostatecznej daty zniesienia ograniczeń w gospodarce jest istotne również dlatego, że bez finansowego wsparcia (pomimo apeli Rzecznika MŚP) pozostają przedsiębiorcy, których obroty z powodu lockdownu drastycznie spadły (nawet o 70 procent), ale ich działalności nie znalazły się w koszyku numerów PKD, uprawniających do rekompensat. Wobec braku konkretnej informacji, jak długo będą musieli dokładać do swych firm, przedsiębiorcy ci mogą być zmuszeni do dawania wypowiedzeń pracownikom, co już wkrótce może skutkować skokowym wzrostem bezrobocia” – twierdzi Abramowicz.

Rząd potrafił wiele razy zaskoczyć przedsiębiorców, wprowadzając obostrzenia dosłownie z dnia na dzień, dopisując je w ostatniej chwili do treści publikowanych rozporządzeń. Luzowanie restrykcji jest o wiele powolniejszym procesem.

Obostrzenia przedłużone co najmniej do majówki? Wiceminister o warunkach luzowania restrykcji.

Wybielanie: śnieżnobiały uśmiech
Wybielanie: śnieżnobiały uśmiech
99,99 zł
89 dni
do końca oferty!
Wybielanie zębów od 99,99 zł w Profesjonalnym Salonie Wybielania Zębów White & Beauty w Toruniu

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz